Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak podpořit své duševní zdraví? Přestávka od sociálních sítí pomůže

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci přišli s novým poznatkem. Pauza od sociálních sítí může výrazně zlepšit celkovou pohodu člověka a snížit příznaky úzkosti a deprese. Informují o tom závěry nové studie z University of Bath.

Odborníci zkoumali, jaké má dopady, když se lidé na týden vzdálí od sociálních sítí. Některým respondentům výzkumu přestávka uvolnila zhruba devět hodin času, které by jinak trávili na Facebooku, Instagramu, Twitteru a TikToku. „Sociální média způsobila revoluci ve způsobu, jakým spolu komunikujeme, umožňují uživatelům být v kontaktu s přáteli a rodinou a setkávat se s ostatními na základě společných zájmů vytvářením virtuálních profilů,“ napsali autoři studie. „Ve Velké Británii se počet dospělých používajících sociální média zvýšil ze 45 procent v roce 2011 na 71 procent v roce 2021,“ doplnili.

Výzkumníci se zaměřili na lidi ve věku od 18 do 72 let, kteří používali sociální média každý den. Jednotlivcům bylo náhodně přiděleno, aby buď zcela přestali používat sociální sítě na sedm dní, nebo aby pokračovali v zapojení do života na sociálních médiích jako obvykle. Ti, kteří si dali pauzu, vykazovali výrazné navýšení pocitu pohody, zmírnění deprese a úzkosti. Získané údaje naznačují, že i menší přestávka od sociálních sítí může mít příznivý dopad na duševní zdraví člověka.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…