Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak podpořit své duševní zdraví? Přestávka od sociálních sítí pomůže

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci přišli s novým poznatkem. Pauza od sociálních sítí může výrazně zlepšit celkovou pohodu člověka a snížit příznaky úzkosti a deprese. Informují o tom závěry nové studie z University of Bath.

Odborníci zkoumali, jaké má dopady, když se lidé na týden vzdálí od sociálních sítí. Některým respondentům výzkumu přestávka uvolnila zhruba devět hodin času, které by jinak trávili na Facebooku, Instagramu, Twitteru a TikToku. „Sociální média způsobila revoluci ve způsobu, jakým spolu komunikujeme, umožňují uživatelům být v kontaktu s přáteli a rodinou a setkávat se s ostatními na základě společných zájmů vytvářením virtuálních profilů,“ napsali autoři studie. „Ve Velké Británii se počet dospělých používajících sociální média zvýšil ze 45 procent v roce 2011 na 71 procent v roce 2021,“ doplnili.

Výzkumníci se zaměřili na lidi ve věku od 18 do 72 let, kteří používali sociální média každý den. Jednotlivcům bylo náhodně přiděleno, aby buď zcela přestali používat sociální sítě na sedm dní, nebo aby pokračovali v zapojení do života na sociálních médiích jako obvykle. Ti, kteří si dali pauzu, vykazovali výrazné navýšení pocitu pohody, zmírnění deprese a úzkosti. Získané údaje naznačují, že i menší přestávka od sociálních sítí může mít příznivý dopad na duševní zdraví člověka.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…