Vědci přišli s novým poznatkem. Pauza od sociálních sítí může výrazně zlepšit celkovou pohodu člověka a snížit příznaky úzkosti a deprese. Informují o tom závěry nové studie z University of Bath.
Odborníci zkoumali, jaké má dopady, když se lidé na týden vzdálí od sociálních sítí. Některým respondentům výzkumu přestávka uvolnila zhruba devět hodin času, které by jinak trávili na Facebooku, Instagramu, Twitteru a TikToku. „Sociální média způsobila revoluci ve způsobu, jakým spolu komunikujeme, umožňují uživatelům být v kontaktu s přáteli a rodinou a setkávat se s ostatními na základě společných zájmů vytvářením virtuálních profilů,“ napsali autoři studie. „Ve Velké Británii se počet dospělých používajících sociální média zvýšil ze 45 procent v roce 2011 na 71 procent v roce 2021,“ doplnili.
Výzkumníci se zaměřili na lidi ve věku od 18 do 72 let, kteří používali sociální média každý den. Jednotlivcům bylo náhodně přiděleno, aby buď zcela přestali používat sociální sítě na sedm dní, nebo aby pokračovali v zapojení do života na sociálních médiích jako obvykle. Ti, kteří si dali pauzu, vykazovali výrazné navýšení pocitu pohody, zmírnění deprese a úzkosti. Získané údaje naznačují, že i menší přestávka od sociálních sítí může mít příznivý dopad na duševní zdraví člověka.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…