Když se nám stane nějaká bolístka, děláme všechno pro to, aby se co nejrychleji zahojila. Regeneraci podporujeme nejrůznějšími doplňky stravy, ale co kdyby existovala neviditelná náplast, která pomůže? Vědci takovou novinku momentálně vyvíjí, informoval server Novinky.
Vědci z Královské univerzity v Londýně vyvíjejí revoluční nanotechnologii, která má sloužit jako neviditelná náplast a urychlit hojení ran. Cílem nanotechnologie je zacílit terapii přesně tam, kde je potřeba, ať už je to na kůži, nebo kdekoli jinde v těle. Pomoci může i v případech složitých ran, jako jsou vředy na diabetické noze. O těch je známo, že se notoricky špatně hojí a mohou vyústit i v amputaci nohy. Nová metoda léčby by tedy mohla doslova způsobit revoluci v medicíně.
Technologie se nazývá TrAPs, což je zkratka pro trakčně aktivovanou zátěž. Je vyrobena z jediného vlákna DNA. Vlákno tvoří složené laso, které obsahuje terapeutickou látku. Ta se při interakci s buňkami rozvine a hojí přímo v místě poranění. TrAPs jsou obsaženy v houbičkách, které se přikládají na části kůže, jež jsou následně inkubovány. Tým vědců testuje technologii na zvířatech a také na darované lidské kůži. Dosavadní experimenty ukazují na 30procentní urychlení doby hojení.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…