Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hra v přírodě je důležitou součástí výchovy dítěte

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Hry v přírodě podněcují univerzální dětskou radost. Lezení po stromech, výroba koláčů z bahna a jednoduché hraní venku umožňuje dětem popustit uzdu kreativitě a fantazii, což je přínosné pro jejich zdraví, informoval server Earth.

Interakce s přírodou je zásadní součástí výchovy dítěte, prokázali vědci prostřednictvím výzkumu z University of South Australia. Hra v přírodě může dětem prospět zlepšením jejich emoční regulace, fyzických dovedností a výsledků učení. Dětem je však potřeba ponechat volnost, neboť přísná pravidla dospělých údajně často brání skutečné hře. Výzkum probíhal prostřednictvím hloubkových rozhovorů s rodiči a vychovateli malých dětí. Zjištění odhalila překvapivou tendenci. Dospělí jsou ochotni nechat děti zapojit se do „bezpečné“ nebo „čisté“ hry v přírodě. Projevují však váhavost, pokud jde o činnosti, které jsou „nepořádné“ nebo by mohly být považovány za „rizikové“. Podle odborníků je však potřeba, aby rodiče v tomto ohledu vložili do dětí důvěru. Nevadí, když se děti zašpiní nebo se vrátí domů zablácené.

Klíčové je proškolit v tomto ohledu rodiče a vychovatele. Díky hře v přírodě si totiž budoucí generace naučí vážit si jí a životního prostředí. Děti si pak tyto znalosti ponesou s sebou do dospělosti a doufejme, že se budou starat o Zemi lépe než generace, které žily před nimi.

Související články

Zaručeně zlepší den

Na Měsíci vzniká nový archiv. Má uchovat 30 tisíc digitalizovaných uměleckých děl

Překročte své hranice: Jedinečné a odvážné designy tenisek čekají na svou příležitost!

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…