Od malička jsme společností učeni, jak je důležité být si vědomi svého vnějšího prostředí, ale významu naladění se na vnitřní prostředí se často věnuje méně pozornosti. Neurovědci proto nyní stále více zkoumají, jak může trénink všímavosti ovlivnit širokou škálu psychologických aspektů, od deprese a paměti až po úroveň stresu a stárnutí, informoval server Earth.
Cílem probíhajícího výzkumu je získat jasnější pokyny pro jednotlivce, kteří se zajímají o začlenění konceptu všímavosti do svého každodenního života. „Trénink pozornosti je mechanismus, pomocí kterého můžete trénovat svůj mozek,“ řekla Erika Nyhus, kognitivní neurovědkyně z Bowdoin College. „Výzkum zaměřený na pochopení nervových mechanismů, které hrají v tomto tréninku všímavosti, poukazuje na efektivnost tréninku všímavosti, ale neexistují žádné zkratky. Chce to cvik,“ dodala.
Jedním z klíčových aspektů tréninku všímavosti je posílení interocepce, což je vnímání vnitřních stavů těla. To je klíčové při zvládání poruch nálady, jako je deprese. „Interocepce je u deprese důležitá, protože naše emoce se skládají jak z viscerálních tělesných vjemů, tak z našich kognitivních hodnocení těchto vjemů, které nám pomáhají tyto pocity pochopit a dát je do kontextu,“ vysvětlil Norman Farb, psycholog z University of Toronto Mississauga. Zjištění naznačují, že trénink všímavosti zaměřený na vnitřní uvědomění může odvést pozornost od zakořeněných kognitivních hodnotících návyků, což usnadní přijímání nových pocitů a emocí. To by mohla být cesta ven z nepříjemných stavů, jako jsou deprese nebo úzkosti.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…