Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Karoteny mají silně pozitivní vliv na zdraví srdce

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Chcete mít srdce silné jako zvon? Pak by ve vašem jídelníčku neměla chybět mrkev. Prostřednictvím výzkumu výživy a zdraví tým vědců z IDIBAPS a Universitat Oberta de Catalunya zjistil, že vyšší hladiny karotenů v krvi mohou souviset se sníženým stupněm aterosklerózy v tepnách a v důsledku toho s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, informoval server Earth.

Studie přináší nový pohled na naše vnímání toho, jak zásadní roli hraje strava v kardiovaskulárním zdraví. Ukázalo se, že karoteny, bioaktivní sloučeniny přítomné zejména ve žlutém, oranžovém a zeleném ovoci a zelenině, jako je mrkev, špenát, hlávkový salát, rajčata, sladké brambory, brokolice, paprika, mango, meruňky a dýně, zastávají skutečně významnou roli.

Studie zahrnovala vzorek 200 účastníků ve věku 50 až 70 let. Odborníci mezi účastníky pečlivě zkoumali dva parametry: koncentraci karotenů v krvi a přítomnost aterosklerotických plátů v krční tepně – ty v těle vznikají v důsledku hromadění špatného“ LDL cholesterolu. Toho bylo dosaženo pomocí ultrazvukového zobrazování. „Studie dochází k závěru, že čím vyšší je koncentrace karotenů v krvi, tím menší je aterosklerotická zátěž, zejména u žen,“ řekla Gemma Chiva Blanch, která studii vedla. „Můžeme tedy potvrdit, že strava bohatá na ovoce a zeleninu a tím i na karoteny snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění,“ doplnila.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…