Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější motivační faktory. Jak s nimi pracovat? Odpovědi na tuto otázku již mnoho let hledá jak západní psychologie, tak buddhistická tradice. Kniha Moudrost cítění od Roba Preece ukazuje, že oba přístupy nejsou rozdílné, ba naopak. Přináší přitom návod, jak je propojit a pocity využít k vyléčení z našich zranění.

Rob Preece je psychoterapeut kontemplativního směru, který po dvacet let vede vlastní psychoterapeutickou praxi a zároveň již přibližně třicet let praktikuje buddhismus. Ve své práci se zaměřuje na oblasti, kde se buddhismus potkává s transpersonální psychologií. Své znalosti a zkušenosti zúročil v knize, kterou v českém vydání připravilo nakladatelství Barrister & Principal.

Podle autora jsou pocity důležitým referenčním bodem, jehož prostřednictvím lidé hodnotí svět a varuje nás před nebezpečím. Jestliže se naučíme pohybovat ve světě svých pocitů, otevřeme se nejhlubší úrovni prožívané zkušenosti a naučíme se pracovat s vlastní myslí. V knize proto osvětluje způsoby, jak žít ve sféře citového prožívání za pomocí buddhistických i západních přístupů. Pro mnohé z nás jsou totiž právě silné pocity a emoce kořenem velkého utrpení. Preece čtenáři ukazuje, že pokud se s nimi pracuje, mohou být také východiskem a osvobozením. „Pocity mohou být za předpokladu, že se s nimi naučíme žít, zdrojem velké moudrosti. Pokud jim nebudeme věnovat pozornost, připravíme se o životně důležitý zdroj,“ píše autor v knize.

Kniha je návodem, jak pracovat s emocemi. Preece prokládá jednotlivé techniky svými zkušenostmi jak z práce psychoterapeuta, tak ze svého několikaletého pobytu v ústraní v Himálaji. Namísto, aby hledal, v čem je buddhismus a západní psychologie rozdílná, snaží se je přemostit, díky čemuž vzniká unikátní přístup, jak zkoumat a pracovat se svými pocity.

Slovo autorky článku:

V poslední době ve svém okolí zaznamenávám stále větší poptávku po spiritualitě, která však může být příliš abstraktní. Právě její propojení se západní psychologií se zdá být uspokojivým řešením pro naši neklidnou mysl, která leckdy lpí na racionálních argumentech. Knihu Roba Preece proto shledávám v této době jako maximálně přínosnou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vzácný druh kočky byl objeven na Mount Everestu

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…