Příliš zahnutá okurka nebo málo kulaté jablko? Nedokonalé ovoce a zelenina by ještě nedávno kvůli nárokům supermarketů automaticky putovaly do koše. Nyní o ně zákazníci projevují čím dál větší zájem, což se odráží i v nabídce obchodů.
Nejnovějším přírůstkem mezi obchody, které nabízejí nevzhlednou zeleninu, je britská odnož německého supermarketu Lidl. V rámci iniciativy Too Good to Waste mohou zákazníci v obchodech zakoupit krabice s plodinami nevyhovujícími estetickým kritériím. Pětikilový box vyjde na 1,5 libry. Společnost už dříve v rámci boje s plýtváním potravinami přislíbila, že do roku 2020 sníží objem vyhozeného jídla ve svých obchodech o čtvrtinu.
Nedokonalé potraviny lze už nějaký čas zakoupit také u nás. Tzv. křivou zeleninu, která nesplňuje běžné nároky na velikost, tvar nebo texturu, má v nabídce například obchod Penny. Jako Neobyčejné kousky je prodává se slevou minimálně 10 % oproti běžné zelenině. Zákazníci ji najdou také v sortimentu prodejen Tesco, i když pouze ve dvanácti vybraných supermarketech. Online lze křivou zeleninu zakoupit na Rohlík.cz, který ji nabízí ve spolupráci s organizací Zachraň jídlo.
Právě tato iniciativa je v Česku velkým bojovníkem za snížení plýtvání potravinami. Před třemi lety nasytili dobrovolníci v Praze polévkou z křivé zeleniny na dva tisíce lidí. V rámci kampaně Jsem připraven, kde lidé svým podpisem stvrdili svou připravenost k nakupování nevzhledných plodin, získali přes 12 tisíc podpisů. Krátce po jejím spuštění začaly obchody zařazovat tyto potraviny do svého sortimentu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…