Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Britský Lidl se přidal k obchodům prodávajícím nehezkou zeleninu

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Příliš zahnutá okurka nebo málo kulaté jablko? Nedokonalé ovoce a zelenina by ještě nedávno kvůli nárokům supermarketů automaticky putovaly do koše. Nyní o ně zákazníci projevují čím dál větší zájem, což se odráží i v nabídce obchodů.

Nejnovějším přírůstkem mezi obchody, které nabízejí nevzhlednou zeleninu, je britská odnož německého supermarketu Lidl. V rámci iniciativy Too Good to Waste mohou zákazníci v obchodech zakoupit krabice s plodinami nevyhovujícími estetickým kritériím. Pětikilový box vyjde na 1,5 libry. Společnost už dříve v rámci boje s plýtváním potravinami přislíbila, že do roku 2020 sníží objem vyhozeného jídla ve svých obchodech o čtvrtinu.

Nedokonalé potraviny lze už nějaký čas zakoupit také u nás. Tzv. křivou zeleninu, která nesplňuje běžné nároky na velikost, tvar nebo texturu, má v nabídce například obchod Penny. Jako Neobyčejné kousky je prodává se slevou minimálně 10 % oproti běžné zelenině. Zákazníci ji najdou také v sortimentu prodejen Tesco, i když pouze ve dvanácti vybraných supermarketech. Online lze křivou zeleninu zakoupit na Rohlík.cz, který ji nabízí ve spolupráci s organizací Zachraň jídlo.

Právě tato iniciativa je v Česku velkým bojovníkem za snížení plýtvání potravinami. Před třemi lety nasytili dobrovolníci v Praze polévkou z křivé zeleniny na dva tisíce lidí. V rámci kampaně Jsem připraven, kde lidé svým podpisem stvrdili svou připravenost k nakupování nevzhledných plodin, získali přes 12 tisíc podpisů. Krátce po jejím spuštění začaly obchody zařazovat tyto potraviny do svého sortimentu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.