Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Britský Lidl se přidal k obchodům prodávajícím nehezkou zeleninu

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Příliš zahnutá okurka nebo málo kulaté jablko? Nedokonalé ovoce a zelenina by ještě nedávno kvůli nárokům supermarketů automaticky putovaly do koše. Nyní o ně zákazníci projevují čím dál větší zájem, což se odráží i v nabídce obchodů.

Nejnovějším přírůstkem mezi obchody, které nabízejí nevzhlednou zeleninu, je britská odnož německého supermarketu Lidl. V rámci iniciativy Too Good to Waste mohou zákazníci v obchodech zakoupit krabice s plodinami nevyhovujícími estetickým kritériím. Pětikilový box vyjde na 1,5 libry. Společnost už dříve v rámci boje s plýtváním potravinami přislíbila, že do roku 2020 sníží objem vyhozeného jídla ve svých obchodech o čtvrtinu.

Nedokonalé potraviny lze už nějaký čas zakoupit také u nás. Tzv. křivou zeleninu, která nesplňuje běžné nároky na velikost, tvar nebo texturu, má v nabídce například obchod Penny. Jako Neobyčejné kousky je prodává se slevou minimálně 10 % oproti běžné zelenině. Zákazníci ji najdou také v sortimentu prodejen Tesco, i když pouze ve dvanácti vybraných supermarketech. Online lze křivou zeleninu zakoupit na Rohlík.cz, který ji nabízí ve spolupráci s organizací Zachraň jídlo.

Právě tato iniciativa je v Česku velkým bojovníkem za snížení plýtvání potravinami. Před třemi lety nasytili dobrovolníci v Praze polévkou z křivé zeleniny na dva tisíce lidí. V rámci kampaně Jsem připraven, kde lidé svým podpisem stvrdili svou připravenost k nakupování nevzhledných plodin, získali přes 12 tisíc podpisů. Krátce po jejím spuštění začaly obchody zařazovat tyto potraviny do svého sortimentu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.