Britský Lidl se přidal k obchodům prodávajícím nehezkou zeleninu

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Příliš zahnutá okurka nebo málo kulaté jablko? Nedokonalé ovoce a zelenina by ještě nedávno kvůli nárokům supermarketů automaticky putovaly do koše. Nyní o ně zákazníci projevují čím dál větší zájem, což se odráží i v nabídce obchodů.

Nejnovějším přírůstkem mezi obchody, které nabízejí nevzhlednou zeleninu, je britská odnož německého supermarketu Lidl. V rámci iniciativy Too Good to Waste mohou zákazníci v obchodech zakoupit krabice s plodinami nevyhovujícími estetickým kritériím. Pětikilový box vyjde na 1,5 libry. Společnost už dříve v rámci boje s plýtváním potravinami přislíbila, že do roku 2020 sníží objem vyhozeného jídla ve svých obchodech o čtvrtinu.

Nedokonalé potraviny lze už nějaký čas zakoupit také u nás. Tzv. křivou zeleninu, která nesplňuje běžné nároky na velikost, tvar nebo texturu, má v nabídce například obchod Penny. Jako Neobyčejné kousky je prodává se slevou minimálně 10 % oproti běžné zelenině. Zákazníci ji najdou také v sortimentu prodejen Tesco, i když pouze ve dvanácti vybraných supermarketech. Online lze křivou zeleninu zakoupit na Rohlík.cz, který ji nabízí ve spolupráci s organizací Zachraň jídlo.

Právě tato iniciativa je v Česku velkým bojovníkem za snížení plýtvání potravinami. Před třemi lety nasytili dobrovolníci v Praze polévkou z křivé zeleniny na dva tisíce lidí. V rámci kampaně Jsem připraven, kde lidé svým podpisem stvrdili svou připravenost k nakupování nevzhledných plodin, získali přes 12 tisíc podpisů. Krátce po jejím spuštění začaly obchody zařazovat tyto potraviny do svého sortimentu.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.