Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

4 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel Goettmannových je skvělým průvodcem i rádcem. Autoři v ní nabízejí dnešním lidem nejen velmi konkrétní zasvěcení do učení pouštních otců, ale také duchovní cestu. Ta může sloužit jako balzám na vyčerpanou duši.

„Nejde primárně o knihu, ale o počátek hledání, které je neustále ověřováno zkušenostmi. Jsou to slova života. Před více než třiceti lety tu byla nevyhnutelná a rozhodná výzva: „V hloubi duše jsi někdo úplně jiný…“ Byl to otřes. Zbývalo jen najít Cestu!“ uvádí autoři v úvodu knihy. V dnešní době je meditování poměrně populární a oblíbené. Jenže, buďme k sobě upřímní, komu z nás se opravdu daří? Dokážeme skutečně vypnout myšlenky a být jen tady a teď? Zvládáme věci, které nás při meditování atakují, nechávat proplouvat kolem, nevšímat si jich a nechat je se opravdu rozplynout? Meditování je dovednost jako každá jiná a je potřeba ji kultivovat. Jenže jak na to, když známé techniky selhávají? Kniha Zasvěcení do meditace, přeložená z francouzského originálu, poskytuje nejen odpovědi na tyto otázky, ale daleko více.

V první části díla se autoři věnují době, ve které se nacházíme, a zdůrazňují nutnost návratu člověka do svého středu, k sobě. „Často se bolestně díváme do své minulosti, nad níž už nemáme žádnou moc, nebo dychtivě hledíme do budoucnosti, nad níž také nemáme moc, ale svůj dnešek ignorujeme, utíkáme od něj, od svého přítomného okamžiku, jediné jistoty naší existence.“ Jedním z řešení a cestou, kterou autoři volí, je právě meditace. Pro ně se nejedná o krátké desetiminutové cvičení, které si každý den splníme v maratonu našeho života, abychom mohli jít s klidným svědomím spát. Pro ně je to způsob života. „(…) Meditace je zde chápána ve smyslu cesty proměny. Je to zrání celého člověka: ve vztahu k sobě samému se jedná o otevření se své bytostné podstatě, aby se objevila jeho osoba, ve vztahu k druhým a ke světu se jedná o zcela jinou podobu vztahů než účelový obchod, ve vztahu k Bohu se jedná o průhlednost člověka pro absolutní Bytí.“

Ilustrační foto: Pexels

Druhá část knihy už je praktickým návodem, jak na to. Autoři vysvětlí způsob, který jim fungoval. Seznámí čtenáře s tím, jak je potřeba sedět, kam se dívat, jak dýchat. Vše vysvětlí, žádná otázka nezůstává nezodpovězená. Autoři zdůrazňují potřebu správného dýchání, právě na dech kladou největší důraz. Uvolnění těla a pozornost upřená k dechu jsou v jejich pojetí alfou a omegou.

Třetí a zároveň závěrečná část díla završuje získané poznání, autoři v ní zdůrazňují přesah meditace do každodenního života „(…) na této cestě vůbec nejde o to, abychom tu a tam udělali nějaké cvičení nebo něco navíc, když máme náladu… ale o to, abychom postupně zapojili celou svou osobnost, a to v každém okamžiku svého každodenního života, i v tom nejbanálnějším!“

Slovo autorky článku:

Kniha Zasvěcení do meditace je čtivým a velmi praktickým návodem. Autoři v ní popisují něco, s čím mají sami zkušenost a co žijí. Na čtenáře to, že se jedná o živé techniky, nikoliv pouhé teoretické filozofování, dýchne už z prvních stránek. Díky tomu nabyde důvěru, že se to opravdu může podařit i jemu. Text není určený jen „vyvoleným“ na duchovní cestě, ale všem, kteří se rozhodnou, že chtějí zakusit tichou přítomnost a klid v duši. V mém případě se jednalo o skutečný urychlovač na této cestě a jsem vděčná, že se ke mně kniha dostala.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…