Není nad domácí rajčata, cukety, ředkvičky, a co teprve jahody! Nejen, že vlastními silami vypěstované plodiny skvěle chutnají, ale mnohdy jsou i levnější než v obchodních řetězcích. Češi se proto do zahradničení vrhají po hlavě, informoval server SYRI a České noviny.
Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytl Český sociálněvědní archiv ČR. Pěstováním ovoce se konkrétně zabývá 55 procent domácností, dalších 7 procent o tom uvažuje, 11 procent ovoce a zeleninu sice v současnosti nepěstuje, ale dříve pěstovalo. „Když se podíváme na tato data podrobněji, tak pro 19 procent domácností jsou doma pěstované potraviny důležitým zdrojem na úrovni nákupů v obchodech,“ uvedl výzkumník SYRI a Akademie věd ČR Jan Vávra. Dalších 37 procent domácností bere vlastnoručně vypěstované potraviny jako doplňující zdroj, který pro ně má určitý význam i co do množství.
Pěstování plodin je ve společnosti hluboce zakořeněné. Dlouhodobě se této činnosti věnuje zhruba polovina všech českých domácností a v poslední době lze sledovat mírně rostoucí trend. Tento trend podpořila pandemie covidu-19 a nyní i růst cen. „Spíše, než potravinová soběstačnost je ale motivací potravinová suverenita, kladoucí důraz na možnost vybrat si své zdroje potravin,“ doplnil Jan Vávra.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…