Vědci se stále snaží najít ekologičtější variantu stravování. Výzkumníci z univerzity Yonsei v Jižní Koreji v laboratořích proto vyvinuli rýži nacpanou proteinem, konkrétně hovězím. Masová rýže je podle nich nenákladná a navíc je ekologičtější než steak s rýží, informoval server iRozhlas.
Jednotlivá zrnka rýže výzkumníci nejdřív obalili rybí želatinou, aby se hovězí buňky lépe uchytily. Takhle potom odpočívaly 11 dní v Petriho misce, kdy svalovina začala prorůstat pórovitý povrch rýže. Podle vědců má taková rýže o 8 procent více bílkovin a o 7 procent více tuku. Navrhují proto, aby masová rýže ulevila tam, kde je nedostatek jídla – můžou se jí stravovat vojáci ve válce nebo astronauti ve vesmíru.
Nově vyvinuté jídlo je navíc ekologické. Ve srovnání s běžným hovězím masem má menší uhlíkovou stopu, protože díky tomuto způsobu výroby není nutné chovat velké množství zvířat. Při výrobě hybridní rýže připadá na 100 gramů proteinu zhruba 6 kilogramů oxidu uhličitého, zatímco při běžném chovu je to u hovězího téměř 50 kilogramů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…