Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

5 tipů, jak být ekologičtější v kuchyni (a navíc ušetřit)

Ilustrační foto: Pexels

Podle výzkumů vyhodí průměrný Čech každý rok neuvěřitelných 91 kilogramů potravin. Jak toto plýtvání můžeme zmírnit? Tipy přinesl magazín CzechCrunch, vybíráme několik z nich.

1. Skladujte jídlo správným způsobem

Díky správnému skladování potravin předejdete jejich znehodnocení. Základem je mít v lednici a spíži vše zorganizované. Věci, které je potřeba přednostně spotřebovat, mějte na očích. Pokud víte, že něco nestíháte sníst a můžete to zamrazit, udělejte to. Nejde jídlo zmrazit? Než ho vyhodíte, zkuste ho nabídnout někomu jinému.

Ke správnému skladování patří i vkládání bylinek a zeleniny do vody (především listové), balení pečiva nebo oddělování jablek od ostatního ovoce, protože se rychleji kazí. (Zdroj: Arecenze.cz)

2. Kompostujte

Bioodpad tvoří zhruba čtvrtinu odpadu domácností. Pokud se dostane na skládku spolu s dalším komunálním odpadem, navíc bez přísunu vzduchu, vznikají během jeho rozkladu skleníkové plyny. Pořiďte si proto kompostér (existují i varianty vhodné na balkón), nebo se podívejte, kde se ve vašem okolí nachází nejbližší kontejner na bioodpad.  

3. Dejte šanci neestetické zelenině a ovoci

Většina lidí si při nákupu vybírá zeleninu a ovoce nejen na základě čerstvosti, ale také podle vzhledu. Ty s tvarovou „vadou“ proto často končí v koši, přestože na chuti rozdíl nepoznáte. Některé obchody je nabízí za výhodnější cenu. Nakupte jich ale jen tolik, abyste je stihli včas spotřebovat.

4. Zužitkujte zbytky 

Nejčastější zbytky, které vznikají při vaření, jsou různé odřezky ze zeleniny. Přitom se dají skvěle využít například pro výživný domácí vývar. Vyhraďte si na ně dózu a ukládejte je očištěné do lednice. Z natí můžete vyrobit domácí pesto (např. z nati mrkve). Tučné odřezky masa zase nahradí olej a máslo při restování. 

5. Vnímejte rozdíl mezi minimální trvanlivostí a datem spotřeby 

Minimální trvanlivost slouží k označení data, do kterého si potravina uchovává ty nejlepší kvality. Ale i poté ji lze bezpečně konzumovat, pokud byla správně skladovaná. Na rozdíl od označení „spotřebujte do“. To najdete na jídlech, které se rychle kazí, například čerstvé ryby či maso. Po uplynutí této lhůty už je jíst nelze. 

Související články

Zaručeně zlepší den

První vesmírný hotel se chystá na své otevření

Víme, které město je nejlepší pro život

Máte se na co těšit? Pak vám čas utíká rychleji, zjistili vědci

Nová léčba může zvrátit plešatost u mužů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…