Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přinášíme vám výběr nejzelenějších českých firem. Aneb jak na nákupy s čistým svědomím

7 minut radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Těší vás balíky bez hromady zbytečných plastů? Rádi podporujete místní farmáře a dáváte přednost přírodním produktům šetrným k životnímu prostředí? Českých firem, jejichž filozofie stojí na principu udržitelnosti, naštěstí přibývá, a tak bylo při hledání těch nejekologičtějších opravdu z čeho vybírat. Naše hodnocení je však čistě subjektivní a pořadí zcela náhodné.

Zdroj fotografie: Freepik

Econea

e-shopu Econea si kromě produktů pro zdravý, udržitelný a etický životní styl odnesete také spoustu užitečných informací a jako bonus i touhu změnit svět – nebo pro začátek alespoň sami sebe.

Celý tým v čele se zakladateli Martinem Matesem a Pavlem Černým vás odzbrojí svým lidským přístupem, ale i odborností, se kterou k ekologicky šetrnému sortimentu přistupují. Každý produkt prochází před zařazením do nabídky přísným výběrovým řízením, takže už nemusíte hodiny studovat, jestli je jeho složení dostatečně „bio-eko-fér”. Pokud se však máte zájem vzdělávat, na blogu Econea vás čeká koncentrovaná nálož informací.

TIP: Vřele také doporučujeme odebírat jejich pravidelné zelené kafíčko.

Z e-shopu Econea dorazí balíček bez zbytečných plastů a když budete mít štěstí, nakreslí vám na krabici veselý obrázek. Zdroj: archiv redakce

Tierra Verde a Nobilis Tilia

Další tuzemskou firmou zaměřenou na ekologický sortiment pro péči o tělo i domácnost je Tierra Verde sídlící v Popůvkách u Brna. Jejím cílem a posláním je vyvíjet a vyrábět výrobky s co nejmenším negativním vlivem na zdraví a životní prostředí, a zároveň s co nejlepším vlivem na člověka, společnost a planetu. Jejich čisticí i kosmetické produkty jsou citlivé k lidské pokožce, odbouratelné v přírodě, ověřené Eco certifikátem a samozřejmě netestované na zvířatech.

Většina produktů je navíc v recyklovatelných a/nebo znovupoužitelných obalech. Mnohé z nich jsou v bezobalových obchodech či vybraných řetězcích drogerií k dostání také ve stáčené formě.

TIP: Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou Natašou Foltýnovou.

Z oblasti přírodní péče o tělo a zdraví stojí za zmínku také česká firma Nobilis Tilia, která je průkopníkem přírodní aromaterapeutické kosmetiky v Čechách. Sídlí v překrásné krajině na hranicích Národního parku České Švýcarsko a její produkty vás doslova pohladí na těle i na duši.

Zdroj fotografie: Freepik

SONNENTOR

Pokud patříte mezi fanoušky čajů a bio potravin, je takřka nemožné, abyste značku SONNENTOR neznali. Jejich prvotřídní čaje a koření navíc na první pohled zaujmou roztomilými obaly, které udělají parádu v nejednom dárkovém balíčku.

Rakouské kořeny firmy SONNENTOR prorostly v 90. letech až do českých luhů a hájů – konkrétně do jihomoravských Čejkovic. Od svých počátků tak firma patřila k jedněm z prvních průkopníků ekologického zemědělství v České republice.

Co si sami nevypěstují přímo v Čejkovicích (samozřejmě v bio kvalitě), odebírají od lokálních dodavatelů. Zakládají si také na ekologickém balení, ale i férovém přístupu k zaměstnancům, zákazníkům i obchodním partnerům.

Biopekárna Zemanka

Příběh Biopekárny Zemanka se píše v malé obci Oříkov u Sedlčan ve středních Čechách. Proslavila se jako rodinný výrobce sladkých bio sušenek a slaných bio krekrů. Používají výhradně suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství a jsou držitelem několika mezinárodních certifikátů včetně Fairtradové licence. Neméně ekologický je i samotný výrobní proces – samozřejmostí je použití recyklovaných kartonů a papírů nebo odběr energií z obnovitelných zdrojů.

Produkty Biopekárny Zemanka jsou také oblíbeným sortimentem bezobalových obchodů. Díky jednoduchému složení bez zbytečných „šmakulád“ je rodiče rádi dopřávají i svým ratolestem. Vyberou si však také bezlepkáři nebo vegani.

Nesnězeno, Bezobalu, Rekrabička a Refork

O iniciativách, které se zasazují o snižování množství odpadů spojených s jídlem a gastronomií, píšeme s radostí a čím dál častěji. Připomeňme si proto například úspěšný projekt Nesněženo, který před vyhozením zachránil již tuny potravin, nebo Rekrabičku, jež dává sbohem jednorázovým obalům na jídlo z restaurací.

Mezi ostřílené zero waste guru pak patří organizace Bezobalu, která u nás odstartovala trend bezobalových obchodů. Z nejnovějších přírůstků stojí za zmínku třeba rozložitelné nádobí Refork, které má vymýtit plastové nádobí nejen z festivalů.

Zdroj fotografie: Bezobalu

Reknihy

Nejen jídlem živ je člověk. Nakrmit mozek a představivost naštěstí spolehlivě dokážou knihy. Pokud vám však na srdci leží osud stromů padlých na výrobu nových papírových knih, zajděte do knihovny nebo sáhněte po knížkách z druhé ruky.

Kromě antikvariátů a bazarů by vám neměl uniknout ani projekt Reknihy, který přečtené knihy vykupuje a dále prodává. Část výtěžku navíc putuje organizaci na ochranu deštných pralesů Rainforest Trust.

TIP: Přečtěte si, jak Reknihy fungují.

Kytky od potoka

Darovat květinu je krásné gesto, které potěší zejména ženy. Aby však potěšilo i planetu, měly by být květiny lokální a ekologicky pěstované. Ty se totiž obejdou bez škodlivých pesticidů i převozu přes půl zeměkoule, který mnohonásobně zvyšuje jejich ekologickou stopu.

Odborníky na lokální okrasné květiny pěstované bez chemie najdete třeba v květinovém ateliéru s příznačným názvem Kytky od potoka, který se nachází ve Velkých Přílepech.

Zdroj fotografie: Frusack

Frusack a Česká síťovka

Igelitové tašky a sáčky už dávno vyšly z módy a české firmy na tom mají velkou zásluhu. Povedlo se jim například resuscitovat tradiční Českou síťovku, kterou nosily už naše babičky a z látkových sáčků na ovoce a zeleninu udělaly díky Frusacku naprostý standard.

TIP: Nápovědou při výběru zodpovědných firem vám může být také index slušnosti vytvořený iniciativou Slušná firma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…