Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přinášíme vám výběr nejzelenějších českých firem. Aneb jak na nákupy s čistým svědomím

7 minut radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Těší vás balíky bez hromady zbytečných plastů? Rádi podporujete místní farmáře a dáváte přednost přírodním produktům šetrným k životnímu prostředí? Českých firem, jejichž filozofie stojí na principu udržitelnosti, naštěstí přibývá, a tak bylo při hledání těch nejekologičtějších opravdu z čeho vybírat. Naše hodnocení je však čistě subjektivní a pořadí zcela náhodné.

Zdroj fotografie: Freepik

Econea

e-shopu Econea si kromě produktů pro zdravý, udržitelný a etický životní styl odnesete také spoustu užitečných informací a jako bonus i touhu změnit svět – nebo pro začátek alespoň sami sebe.

Celý tým v čele se zakladateli Martinem Matesem a Pavlem Černým vás odzbrojí svým lidským přístupem, ale i odborností, se kterou k ekologicky šetrnému sortimentu přistupují. Každý produkt prochází před zařazením do nabídky přísným výběrovým řízením, takže už nemusíte hodiny studovat, jestli je jeho složení dostatečně „bio-eko-fér”. Pokud se však máte zájem vzdělávat, na blogu Econea vás čeká koncentrovaná nálož informací.

TIP: Vřele také doporučujeme odebírat jejich pravidelné zelené kafíčko.

Z e-shopu Econea dorazí balíček bez zbytečných plastů a když budete mít štěstí, nakreslí vám na krabici veselý obrázek. Zdroj: archiv redakce

Tierra Verde a Nobilis Tilia

Další tuzemskou firmou zaměřenou na ekologický sortiment pro péči o tělo i domácnost je Tierra Verde sídlící v Popůvkách u Brna. Jejím cílem a posláním je vyvíjet a vyrábět výrobky s co nejmenším negativním vlivem na zdraví a životní prostředí, a zároveň s co nejlepším vlivem na člověka, společnost a planetu. Jejich čisticí i kosmetické produkty jsou citlivé k lidské pokožce, odbouratelné v přírodě, ověřené Eco certifikátem a samozřejmě netestované na zvířatech.

Většina produktů je navíc v recyklovatelných a/nebo znovupoužitelných obalech. Mnohé z nich jsou v bezobalových obchodech či vybraných řetězcích drogerií k dostání také ve stáčené formě.

TIP: Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou Natašou Foltýnovou.

Z oblasti přírodní péče o tělo a zdraví stojí za zmínku také česká firma Nobilis Tilia, která je průkopníkem přírodní aromaterapeutické kosmetiky v Čechách. Sídlí v překrásné krajině na hranicích Národního parku České Švýcarsko a její produkty vás doslova pohladí na těle i na duši.

Zdroj fotografie: Freepik

SONNENTOR

Pokud patříte mezi fanoušky čajů a bio potravin, je takřka nemožné, abyste značku SONNENTOR neznali. Jejich prvotřídní čaje a koření navíc na první pohled zaujmou roztomilými obaly, které udělají parádu v nejednom dárkovém balíčku.

Rakouské kořeny firmy SONNENTOR prorostly v 90. letech až do českých luhů a hájů – konkrétně do jihomoravských Čejkovic. Od svých počátků tak firma patřila k jedněm z prvních průkopníků ekologického zemědělství v České republice.

Co si sami nevypěstují přímo v Čejkovicích (samozřejmě v bio kvalitě), odebírají od lokálních dodavatelů. Zakládají si také na ekologickém balení, ale i férovém přístupu k zaměstnancům, zákazníkům i obchodním partnerům.

Biopekárna Zemanka

Příběh Biopekárny Zemanka se píše v malé obci Oříkov u Sedlčan ve středních Čechách. Proslavila se jako rodinný výrobce sladkých bio sušenek a slaných bio krekrů. Používají výhradně suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství a jsou držitelem několika mezinárodních certifikátů včetně Fairtradové licence. Neméně ekologický je i samotný výrobní proces – samozřejmostí je použití recyklovaných kartonů a papírů nebo odběr energií z obnovitelných zdrojů.

Produkty Biopekárny Zemanka jsou také oblíbeným sortimentem bezobalových obchodů. Díky jednoduchému složení bez zbytečných „šmakulád“ je rodiče rádi dopřávají i svým ratolestem. Vyberou si však také bezlepkáři nebo vegani.

Nesnězeno, Bezobalu, Rekrabička a Refork

O iniciativách, které se zasazují o snižování množství odpadů spojených s jídlem a gastronomií, píšeme s radostí a čím dál častěji. Připomeňme si proto například úspěšný projekt Nesněženo, který před vyhozením zachránil již tuny potravin, nebo Rekrabičku, jež dává sbohem jednorázovým obalům na jídlo z restaurací.

Mezi ostřílené zero waste guru pak patří organizace Bezobalu, která u nás odstartovala trend bezobalových obchodů. Z nejnovějších přírůstků stojí za zmínku třeba rozložitelné nádobí Refork, které má vymýtit plastové nádobí nejen z festivalů.

Zdroj fotografie: Bezobalu

Reknihy

Nejen jídlem živ je člověk. Nakrmit mozek a představivost naštěstí spolehlivě dokážou knihy. Pokud vám však na srdci leží osud stromů padlých na výrobu nových papírových knih, zajděte do knihovny nebo sáhněte po knížkách z druhé ruky.

Kromě antikvariátů a bazarů by vám neměl uniknout ani projekt Reknihy, který přečtené knihy vykupuje a dále prodává. Část výtěžku navíc putuje organizaci na ochranu deštných pralesů Rainforest Trust.

TIP: Přečtěte si, jak Reknihy fungují.

Kytky od potoka

Darovat květinu je krásné gesto, které potěší zejména ženy. Aby však potěšilo i planetu, měly by být květiny lokální a ekologicky pěstované. Ty se totiž obejdou bez škodlivých pesticidů i převozu přes půl zeměkoule, který mnohonásobně zvyšuje jejich ekologickou stopu.

Odborníky na lokální okrasné květiny pěstované bez chemie najdete třeba v květinovém ateliéru s příznačným názvem Kytky od potoka, který se nachází ve Velkých Přílepech.

Zdroj fotografie: Frusack

Frusack a Česká síťovka

Igelitové tašky a sáčky už dávno vyšly z módy a české firmy na tom mají velkou zásluhu. Povedlo se jim například resuscitovat tradiční Českou síťovku, kterou nosily už naše babičky a z látkových sáčků na ovoce a zeleninu udělaly díky Frusacku naprostý standard.

TIP: Nápovědou při výběru zodpovědných firem vám může být také index slušnosti vytvořený iniciativou Slušná firma.

Související články

Zaručeně zlepší den

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Atmosféra Venuše inspirovala výzkumníky k vývoji nové technologie, která zabraňuje znečištění ovzduší

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…