Jednorázové plasty jsou trnem v oku nejen ekologům. Snadno dostupnou alternativu se však dosud nedařilo najít. Aby po jídle zůstalo jen plné břicho, a ne odpadkové koše, má nyní zajistit nový materiál vyvinutý v Česku.
Pražský startup ReFork se zaměřil na výrobu jednorázového nádobí, které si planeta zamiluje. Inovativní materiál se v přírodě rozloží na humus neboli biomasu, a znovu se tak dostává do přirozeného koloběhu. Pro rozklad přitom není potřeba žádných speciálních podmínek – nádobí lze jednoduše přidat do bioodpadu nebo do kompostu, kde se samo rozloží v řádu měsíců. Původně odpadní je i vstupní surovinou – nádobí ReFork se vyrábí z odpadu dřevního průmyslu a z přírodního polymeru, který vzniká z rostlinných olejů.
Díky tomu klesá i výrobní cena. Atraktivní design a jemná vůně dřeva je pak příjemným bonusem, stejně jako lokální výroba přímo v České republice. Snadná dostupnost tohoto materiálu zároveň rozšiřuje možnosti jeho využití, a to zejména jako součást obalů všeho druhu, které v současné době tvoří majoritní část celosvětové produkce plastového odpadu.
Tým, jehož hlavním cílem je výrazně zlepšit ekologickou situaci na naší planetě, se nyní snaží získat patent, zatímco se pouští do testovacích zakázek. Přesto už si vysloužili ocenění v prestižní soutěži Energy Globe Awards. V budoucnu chtějí zamířit nejen do velkých řetězců, ale i na festivaly – podle product managera Dana Besedy se již rýsují první spolupráce.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…