Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Planeta si může oddechnout. Češi vyvinuli nádobí z rozložitelného materiálu

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: archiv projektu

Jednorázové plasty jsou trnem v oku nejen ekologům. Snadno dostupnou alternativu se však dosud nedařilo najít. Aby po jídle zůstalo jen plné břicho, a ne odpadkové koše, má nyní zajistit nový materiál vyvinutý v Česku.

Pražský startup ReFork se zaměřil na výrobu jednorázového nádobí, které si planeta zamiluje. Inovativní materiál se v přírodě rozloží na humus neboli biomasu, a znovu se tak dostává do přirozeného koloběhu. Pro rozklad přitom není potřeba žádných speciálních podmínek – nádobí lze jednoduše přidat do bioodpadu nebo do kompostu, kde se samo rozloží v řádu měsíců. Původně odpadní je i vstupní surovinou – nádobí ReFork se vyrábí z odpadu dřevního průmyslu a z přírodního polymeru, který vzniká z rostlinných olejů.

Nádobí ReFork se v kompostu rozloží nejpozději za několik měsíců. Zdroj fotografie: archiv projektu

Díky tomu klesá i výrobní cena. Atraktivní design a jemná vůně dřeva je pak příjemným bonusem, stejně jako lokální výroba přímo v České republice. Snadná dostupnost tohoto materiálu zároveň rozšiřuje možnosti jeho využití, a to zejména jako součást obalů všeho druhu, které v současné době tvoří majoritní část celosvětové produkce plastového odpadu.

Zdroj fotografie: archiv projektu

Tým, jehož hlavním cílem je výrazně zlepšit ekologickou situaci na naší planetě, se nyní snaží získat patent, zatímco se pouští do testovacích zakázek. Přesto už si vysloužili ocenění v prestižní soutěži Energy Globe Awards. V budoucnu chtějí zamířit nejen do velkých řetězců, ale i na festivaly – podle product managera Dana Besedy se již rýsují první spolupráce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…