Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový Zéland se přidává k omezování jednorázových plastů. V Česku už se vyrábět nesmějí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Jednorázové příbory, brčka nebo tyčinky na čištění uší – plastové výrobky na jedno použití jsou levné, ve velkém množství však zatěžují životní prostředí a zamořují moře a oceány. Ve světě proto přibývá zemí, které tyto výrobky omezují. Do několika let se k nim plánuje přidat také Nový Zéland.

Nový Zéland patří k největším producentům plastového znečištění – denně zde každý obyvatel vyhodí průměrně 159 gramů plastového odpadu. Od roku 2019 proto země zavedla zákaz plastových tašek, do roku 2025 by pak vláda ráda postupně vyřadila nejen plastové výrobky na jedno použití, jako jsou brčka či příbory, ale také potravinové a nápojové obaly vyrobené z PVC a polystyrenu. Omezení by se mělo dotknout i částečně rozložitelných plastových materiálů.

Postupné vyřazování nepotřebných a problematických plastů pomůže snížit množství odpadu ukládaného na skládky, zlepší náš recyklační systém a podpoří alternativní způsoby opakovaného použití,“ uvedl novozélandský ministr životního prostředí David Parker v oficiálním vládním prohlášení.

V Česku sice ještě zákon zakazující používání jednorázových plastových výrobků čeká na projednání v Poslanecké sněmovně, pro členské země Evropské unie, včetně České republiky, nicméně platí zákaz výroby plastů na jedno použití již od letošního července. Do jednoho roku od započatí tohoto nařízení pak musí výrobci vyprodat také své zásoby těchto produktů. „Mezi jednorázové plastové produkty, které mají ze zákazu výjimku, patří nápojové kelímky a vybrané nádoby na jídlo. Byť mohou na trhu prozatím zůstat, měly by se všechny státy pokusit o snižování jejich spotřeby,“ dodali autoři portálu Samosebou, který se zabývá tříděním a recyklací odpadů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…