Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový Zéland se přidává k omezování jednorázových plastů. V Česku už se vyrábět nesmějí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Jednorázové příbory, brčka nebo tyčinky na čištění uší – plastové výrobky na jedno použití jsou levné, ve velkém množství však zatěžují životní prostředí a zamořují moře a oceány. Ve světě proto přibývá zemí, které tyto výrobky omezují. Do několika let se k nim plánuje přidat také Nový Zéland.

Nový Zéland patří k největším producentům plastového znečištění – denně zde každý obyvatel vyhodí průměrně 159 gramů plastového odpadu. Od roku 2019 proto země zavedla zákaz plastových tašek, do roku 2025 by pak vláda ráda postupně vyřadila nejen plastové výrobky na jedno použití, jako jsou brčka či příbory, ale také potravinové a nápojové obaly vyrobené z PVC a polystyrenu. Omezení by se mělo dotknout i částečně rozložitelných plastových materiálů.

Postupné vyřazování nepotřebných a problematických plastů pomůže snížit množství odpadu ukládaného na skládky, zlepší náš recyklační systém a podpoří alternativní způsoby opakovaného použití,“ uvedl novozélandský ministr životního prostředí David Parker v oficiálním vládním prohlášení.

V Česku sice ještě zákon zakazující používání jednorázových plastových výrobků čeká na projednání v Poslanecké sněmovně, pro členské země Evropské unie, včetně České republiky, nicméně platí zákaz výroby plastů na jedno použití již od letošního července. Do jednoho roku od započatí tohoto nařízení pak musí výrobci vyprodat také své zásoby těchto produktů. „Mezi jednorázové plastové produkty, které mají ze zákazu výjimku, patří nápojové kelímky a vybrané nádoby na jídlo. Byť mohou na trhu prozatím zůstat, měly by se všechny státy pokusit o snižování jejich spotřeby,“ dodali autoři portálu Samosebou, který se zabývá tříděním a recyklací odpadů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…