Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český projekt Reknihy umožňuje poslat přečtené knihy dál i přispět na ochranu životního prostředí

Zdroj fotografií: Reknihy

Leží vám doma přečtené knížky v perfektním stavu a trápí vás, že by mohly udělat radost ještě někomu dalšímu, jen nevíte jak? Právě to motivovalo skupinu mladých lidí, aby zprovoznila službu Reknihy, která umožňuje poslat aktuální literaturu dál. Zájemci druhotným prodejem a nákupem knih nejenže přispívají k udržitelnosti životního prostředí, ale služba jako taková navíc z každé transakce přispívá minimálně pět procent organizaci Rainforest Trust.

Prodat knížky, co se doma hromadí, a ještě tím přispět na dobrou věc. Reknihy jsou platformou pro sdílení přečtených knih, které by už pravděpodobně nenašly další využití. Díky službě zájemci nakoupí knihy oproti původní ceně s výraznou slevou, a navíc dobrým pocitem z recyklace. Pět procent ze zisku navíc putuje organizaci na ochranu deštných pralesů Rainforest Trust.

Prodejce knihy, kterému standardně připadá padesát procent z prodeje, se navíc může vzdát své provize ve prospěch právě této organizace. „Prodej bez provize volí patnáct procent čtenářů,“ říká zakladatel projektu Tadeáš Kula.

Skupina studentů projekt spustila v březnu tohoto roku a zájem o službu jak ze strany prodejců, tak i kupujících postupně roste. „Aktuálně jsme zavalení,“ směje se Tadeáš Kula. O tom svědčí i to, že se podle provozovatelů služby devadesát procent vystavených knih skutečně do tří měsíců prodá. Pokud se tak nestane, knihy se po dohodě s prodejcem buď vrátí původnímu majiteli, nebo darují například do knihobudek, kaváren či dětských domovů.

Foto: Reknihy

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.