Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zelená střecha je na panelácích raritou. Tábor přijal výzvu jako jeden z prvních

Ilustrační foto: Depositphotos

Lepší využití dešťové vody, ochlazení okolí i vyšší životnost krytiny. Zelené střechy pokryté živou vegetací mají mnoho výhod, zatím se však využívají spíše na rodinných novostavbách či veřejných budovách. Tábor nyní jako jedno z prvních měst v České republice vybuduje zelenou střechu na obytném panelovém domě.

Zeleň pokryje střechu o rozloze téměř 500 metrů čtverečních, a přestože nebude lidem volně přístupná, přinese s sebou řadu výhod. „I když je instalace zelené střechy o něco dražší, než by byla její klasická rekonstrukce, výhodou je, že se životnost střechy počítá až na dobu padesáti let, protože UV záření nemůže poškodit střešní plášť,“ prozradil jednatel městské společnosti Bytes Ondřej Semerák o projektu, který bude město stát asi čtyři miliony korun.

Díky zeleni by se mělo ulehčit také kanalizačnímu systému, protože se bude dešťová voda z velké části vsakovat na střeše. Především v létě pak místní obyvatelé ocení snížení množství polétavého prachu a ochlazení bezprostředního okolí. Vegetaci má tvořit především specifický travní porost, který bude odolný vůči náletům cizích rostlin, keřů nebo stromů, jako jsou břízy.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…