Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zelená střecha je na panelácích raritou. Tábor přijal výzvu jako jeden z prvních

Ilustrační foto: Depositphotos

Lepší využití dešťové vody, ochlazení okolí i vyšší životnost krytiny. Zelené střechy pokryté živou vegetací mají mnoho výhod, zatím se však využívají spíše na rodinných novostavbách či veřejných budovách. Tábor nyní jako jedno z prvních měst v České republice vybuduje zelenou střechu na obytném panelovém domě.

Zeleň pokryje střechu o rozloze téměř 500 metrů čtverečních, a přestože nebude lidem volně přístupná, přinese s sebou řadu výhod. „I když je instalace zelené střechy o něco dražší, než by byla její klasická rekonstrukce, výhodou je, že se životnost střechy počítá až na dobu padesáti let, protože UV záření nemůže poškodit střešní plášť,“ prozradil jednatel městské společnosti Bytes Ondřej Semerák o projektu, který bude město stát asi čtyři miliony korun.

Díky zeleni by se mělo ulehčit také kanalizačnímu systému, protože se bude dešťová voda z velké části vsakovat na střeše. Především v létě pak místní obyvatelé ocení snížení množství polétavého prachu a ochlazení bezprostředního okolí. Vegetaci má tvořit především specifický travní porost, který bude odolný vůči náletům cizích rostlin, keřů nebo stromů, jako jsou břízy.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…