Naprosto soběstačná domácnost bez nutnosti řešit elektřinu nebo vodu se mnohým může zdát v dnešní době jako utopie. Nebylo to tak ale pro Pavla Podruha, který se rozhodl ukázat veřejnosti, že to jde. Jeho projekt je k volně k dispozici a můžete se na dům zajet i podívat a přesvědčit se na vlastní oči. Jak se takový nápad rodil?
Co je soběstačný dům a jak funguje?
Není to tak úplně můj nápad, je to vlastně trochu návrat do minulosti lidstva, kdy jsme všichni museli být soběstační, takže už to dávno bylo vymyšlené. Čím více jsme měli vynálezů, tím více jsme se stávali nesoběstačnými. Nakonec to byla zřejmě elektřina, která postupně přinesla komfort, na který jsme dnes zvyklí, možná až moc. Já jsem si jen říkal, jaké by to bylo, kdyby ty zdroje, které dnes bereme jako samozřejmost, nezajišťovala nějaká továrna, elektrárna, vodárna, čistička, ale jeden jediný dům sám, soběstačně. Nakonec je to tedy vlastně takové propojení minulosti se současnými možnostmi techniky.
Český soběstačný dům není nějaký ekologický ideál, stejně všechny jeho součásti nějaká továrna vyrobila, je to ale technická hříčka, která si celoročně dokáže vyrobit veškerou elektřinu ze slunce bez potřeby připojení na rozvodnou síť, využívá maximum dešťové vody a minimalizuje spotřebu vody z vlastní vrtané studny. To je vlastně náš dům v kostce. Je spousta aspektů, ve kterých je náš dům nesoběstačný, třeba v jídle, oblečení, ale jedno vím jistě – nespotřebuje ani jednu kilowattu elektřiny z uhlí. Nemá totiž jak, nejbližší přípojka je 1,5 km od nás.
Kde se ten nápad vůbec vzal, proč jste se rozhodli ho realizovat?
Byla to nějaká kombinace životních zážitků, fascinace energetikou jako hlavní hybnou silou naší společnosti a jednoduše i samotná možnost to udělat. Když jsem s projektem začínal, měl jsem jednoduše naspořeno ze svého předchozího podnikání, byl jsem v bezpečí a mohl se svobodně rozhodnout, co chci dělat dál. Dávalo mi smysl se věnovat něčemu, co mě budilo v noci, bez nutnosti kolem toho vytvářet nějaký business model. Tak vznikl Český soběstačný dům se základním posláním pomoci zvyšovat množství budov v ČR v různé míře energetické soběstačnosti. Přijde mi nelogické stále v Česku vyrábět a využívat téměř 50 % elektřiny z uhlí, přitom alternativy k tomu již existují. Náš dům je takový psychologický důkaz, že to lze i v úplně odstřiženém extrému.
Je veřejně přístupný, zároveň nabízíte jeho technickou dokumentaci všem lidem zdarma, proč?
Přijde mi to přirozené. Když chci doopravdy s něčím pomoci, asi bych si neměl škudlit své znalosti a know-how pro sebe, ale naopak ho maximálně otevřít ostatním. To platí jak pro dům, kam zdarma jezdí lidé pro inspiraci a zážitek z off-grid provozu, tak pro dokumentaci. Prostě chci, aby si z toho, co jsme my udělali dobře, mohli ostatní vzít maximum, a to platí i pro to, co jsme dobře neudělali. Chyby jsou nejdůležitějším ponaučením. Proto každého z čtenářů zvu k nám na pár dní do klidu off-gridu, budete mít dům jen pro sebe. Výměnou za to chceme jen opravdu symbolický příspěvek na provoz a drobnou fyzickou pomoc uvnitř nebo kolem domu, ať můžeme tento koncept návštěv držet co nejdéle.
V rámci projektu Českého soběstačného domu jste dále rozvíjeli energetickou soběstačnost i pro veřejnost, můžete nám své další nápady a projekty přiblížit?
Ano, naprosto neplánovaně na Český soběstačný dům navázal AMVOLT.energy, který jsem založil s Michalem Klečkou. AMVOLT je český výrobce bateriových úložišť od malých 14 kWh jednotek do domácností či firem přes 50 kWh škálovatelné moduly do menších výrobních prostorů či větších nemovitostí až po skutečně obrovská úložiště v řádech MWh. První prototyp AMVOLT úložiště stojí u nás v Českém soběstačném domě jako alternativa k záplavě asijských produktů často nevalné kvality a další jeho různě velké kopie rostou jako houby po dešti zatím po celé ČR a brzy se s nimi vydáme do zbytku Evropy.
Pořádali jste také studentskou soutěž, na co se zaměřovala?
Proběhlo 5 ročníků a myslím, že to vlastně stačilo. Soutěž se jmenovala také Český soběstačný dům a probíhala na všech relevantních architektonických a stavebních fakultách po celé ČR. Zabíralo mi to hodně času. Musel jsem optimalizovat své aktivity a logicky zvítězil čas na hokejové zápasy mého syna nebo na první krůčky mého druhého synka. Soutěž už se tam prostě nevešla, byly to ale krásné roky a všechny studentské projekty ze soutěže máme zdarma k dispozici na webových stránkách Českého soběstačného domu.
Proč si myslíte, že je energetická soběstačnost budoucností a nutností dalších staveb?
Věřím, že budoucností je částečná soběstačnost. Ten náš dům je úmyslný extrém, ale část své vlastní elektřiny si v budoucnu bude vyrábět a ukládat téměř každá nemovitost. Od velkých hal přes bytové domy až k jednotlivým domkům. Dohromady budeme vytvářet další generaci energetiky, která se bude postupně odklánět od centralizované potřeby uhlí, ne skokově, ne hned, uhlí tu s námi ještě dlouho bude, má svou roli, ale ten poměr umíme měnit už teď. Pozitivní zpráva je, že se to reálně děje už nyní, a tím symbolicky končí rozhovor pro server Pozitivní zprávy.
Medailonek
Pavel Podruh studoval v Česku i USA, poté se pustil do podnikání. Založil projekt Český soběstačný dům a změnil pohled na využívání moderních technologií a inovací. Za svou práci získal ocenění Český manažer roku, Cenu OSN za společenskou odpovědnost, European Sustainable Energy Award a v Japonsku převzal od císaře Naruhita významné mezinárodní ocenění The Outstanding Young Person za své zásluhy v oblasti udržitelnosti a energetických inovací. Možná ho znáte také jako hudebníka z kapely Pub Animals.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…