Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Městská zeleň není jen na okrasu. Motivuje k pohybu, přináší pohodu a posiluje paměť

Ilustrační foto: Freepik

Příroda ve městech má mnoho přínosů. Stíny stromů ochlazují ulice, jsou úkrytem pro opylující hmyz a vážou dešťovou vodu, čímž zabraňují záplavám. Parky, rybníčky nebo stromy navíc přispívají ke zdraví městské populace, a to nenásilnou motivací k pohybu i velmi příznivým vlivem na hladinu stresu.

Ulice lemovaná stromy vede lidi k tomu, aby se místo použití dopravního prostředku prošli a užili si cestou na nákup či do práce příjemnou atmosféru. Pokud městem vede řeka, jeho obyvatelé se rádi procházejí nebo projíždějí po nábřeží a nachodí toho více než lidé, kteří tuto možnost ve svém bydlišti nemají. Navíc je to motivuje k použití kola jako dopravního prostředku.

V zelených městech jsou lidé spokojenější a zdravější. Ilustrační foto: Freepik

Pokud máte v okolí domu či bytu park nebo městskou zahradu, jste podle vědců ze Stanfordské univerzity ochotni jít dál jen proto, abyste v nich zrelaxovali a zpříjemnili si čas. Pokud se lidé pohybují v přírodě, je jejich aktivita navíc intenzivnější a delší, než tomu bývá při cvičení provozovaném uvnitř.

Vedle fyzické stránky přispívá příroda k lidskému zdraví také na úrovni poznávacích schopností nebo emoční a spirituální pohody. „Kontakt s přírodou posiluje paměť, pozornost a kreativitu, stejně jako pocit štěstí, zapojení do společnosti a pocit, že život má smysl,“ vysvětluje Gretchen Daily, hlavní autorka a ředitelka fakultního projektu Stanfordský přírodní kapitál. „Možná by nás nepřekvapilo, že příroda stimuluje fyzickou aktivitu, ale související zdravotní přínosy – od snižování rizik rakoviny až po podporu metabolických a jiných funkcí – jsou opravdu úžasné,“ dodává akademička.

Související články

Zaručeně zlepší den

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…