Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Ilustrační fotografie: Pexels

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální Vánoce. Kvalitní čtení k tomuto období prostě patří. Navíc je to jeden z tradičních dárků, který pod stromečkem nesmí chybět. Připravili jsme si proto pro vás knižní tipy. Tak jdeme na to!

Vánoční alternativa Malého prince

Milujete Malého prince a jeho poselství, která zahřejí u srdce? Pak by ve vaší knihovničce neměla chybět kniha Jak si Pán Bůh postavil Betlém. Napsal ji Španěl Enrique Monasterio Hernández. Kniha se po svém vydání setkala s obrovským úspěchem, byla přeložena do několika jazyků a v roce 2000 získala cenu Capri-San Michele za literaturu. V domovském Španělsku se poetický příběh dočkal už patnácti vydání.

Kniha je přirovnávaná k Malému princi. Na první pohled se může jevit jako příběh pro děti, ale osloví spíše dospělé čtenáře, kteří ocení krásnou literaturu. „Bůh se rozhodl narození svého Syna vysílat v přímém přenosu každý prosinec a v každém srdci, ve kterém bylo místo pro betlém. Tak vymyslel Vánoce. Je to doba, kdy Bůh staví v duších betlém. Prosí nás jen o to, abychom mu uvolnili nějaký čistý koutek, otevřeli okna a pohlédli k nebi…“

Foto: Gabriela Brázdová

Nechte se pohladit laskavou poezií

Básně o několika řádcích mnohdy dovedou vystihnout spoustu pocitů, myšlenek a věcí, které lze jinak stěží zachytit. Proto by i poezie měla mít v našich knihovničkách čestné místo. Vlasta Dvořáčková je jednou z těch autorek, jejichž verše nejsou přehnaně emocionální, přesto dovede vystihnout a zachytit okamžik. Ve sbírce Kdo v slunci chodí ukazuje jedinečnou schopnost zachytit krásy všedních okamžiků a hluboce je znovu a znovu a jinak prožívat. V jejích básních lze zaznamenat zakořeněnost v české kultuře a především v české krajině.

Dopřejte si pořádnou dávku laskavé fantasy literatury

Vánoce jsou obdobím setkání, blízkosti a laskavosti mezi lidmi, ale také se jedná o kouzelný čas. V tomto období děláme různé tradice a zvyky, pomocí některých se údajně dá nahlédnout do budoucnosti. Proč si tyto magické chvíli nezpříjemnit i nějakým fantasy čtením?

Kniha Piranesi z pera Susanny Clarkové, která se proslavila zejména dílem Jonathan Strange & Pan Norell, nadchne mladší i starší ročníky. To jsem ozkoušela u nás doma, kdy jsem knihu nejprve přečetla já a potom děda, oběma se nám moc líbila. Clarková má výjimečný dar vyprávění, díky čemuž vás vtáhne během pár stránek do příběhu a všech jeho rozlehlých Síní, kde duní Přílivy. Spatříte úctyhodné sochy a ucítíte vůni mořských řas. Budete tam stát s ušlechtilým Piranesi, který vám budou svou dobrotou vhánět slzy do očí. Jak by řekl Piranesi: „Nechť jsou vaše Stezky bezpečné, ať vaše Podlaha není rozbitá a nechť vám Dům naplní oči Krásou.“

Foto: Gabriela Brázdová

Další inspirace z knihovny

Spoustu dalších tipů na literaturu, která potěší a zároveň čtenáře nějak obohatí, najdete v naší rubrice Pozitivní kniha. Pravidelně vám jejím prostřednictvím přinášíme tipy na dobré čtení, u které si odpočine nejen hlava, ale i duše člověka.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…