Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Ilustrační foto: Pexels

Pozpátku chodí jenom lidé, kteří to nemají v hlavě úplně v pořádku? Divili byste se. V posilovnách můžete občas narazit na někoho, kdo chodí na běžeckém pásu pozpátku. Někdo využívá zpětný chod jako součást fyzioterapie, jiný pro zlepšení své fyzické kondice a celkového zdraví, informoval server Radio Wave.

Že je chůze pozpátku skutečně přínosná, ostatně potvrzují už i studie. U účastníků jednoho výzkumu z roku 2021, kteří po dobu čtyř týdnů chodili pozpátku na běžeckém pásu po dobu 30 minut, se zvýšila rovnováha, rychlost chůze a také celková kondice. Další studie naznačují, že pohyb pozpátku může pomoci osobám s osteoartrózou kolen a chronickou bolestí zad. Čím to je? „Když se pohybujete dopředu, je to pohyb, při kterém dominují ischiokrurální svaly neboli hamstringy,“ řekl Landry Estes, certifikovaný specialista na posilování a kondiční přípravu v College Station v Texasu. „Pokud jdete dozadu, zapojení svalů je obrácené, což vaše tělo stimuluje. Čím různorodější pohyb během svých každodenních aktivit máte, tím lépe,“ popsal činnost svalstva.

Pohyb pozpátku přitom není žádnou novinkou. Lidé v Číně chodí pozpátku již po staletí pro své fyzické i duševní zdraví. Pohyb vzad je běžný i ve sportu – vzpomeňte na fotbalisty a rozhodčí. Existují dokonce závody v běhu a chůzi pozpátku. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…