Cirkadiánní rytmy by mohly být zásadní vliv při řešení kardiovaskulárních problémů, zjistili vědci z University of Colorado Anschutz Medical Campus. Díky studii odhalili transformační potenciál kombinace intenzivní světelné terapie s přesným načasováním. Tento přístup by mohl zásadně změnit léčbu srdečních chorob a krevního oběhu, informoval server Earth.
Cirkadiánní rytmy, přirozené cykly, které regulují náš spánek, bdění a četné tělesné funkce, mají značný vliv na zdraví srdce. „Dopad cirkadiánních rytmů na kardiovaskulární zdraví je už prokázán,“ řekl doktor Tobias Eckle, který je profesorem anesteziologie na lékařské fakultě University of Colorado. V důsledku toho je cirkadiánní medicína rostoucím oborem. Zkoumá cílené intervence, které jsou v souladu s našimi vnitřními hodinami, aby se zlepšilo zdraví srdce. Její součástí je i světelná terapie.
Odborníci zjistili, že intenzivní světelná terapie, zejména po operaci srdce, může chránit a napomáhat zotavení tohoto životně důležitého orgánu. Stabilizuje gen PER2 a zvyšuje adenosin, snižuje nepravidelný rytmus a riziko srdeční ischemie, které je charakterizované sníženým průtokem krve srdcem.
Kromě světelné terapie má velký vliv i načasování při podávání léků. Podávání léků v určitých časech může zlepšit proces hojení tím, že se sladí s cirkadiánními rytmy těla. Tento přizpůsobený přístup k léčbě by mohl podle odborníků výrazně urychlit zotavení.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…