Vědci z NYU Grossman School of Medicine objevili novou metodu, jak zabránit šíření chřipky u lidí. Ozkoušeli ji prostřednictvím experimentů prováděných na malých myších, informoval server Earth.
Zjištění odborníků může zařídit významný pokrok v boji proti sezónní chřipce, notoricky známému zabijákovi, který si jen ve Spojených státech ročně vyžádá přes 36 000 životů. Autoři studie zkoumali přenos viru a navrhli strategie, jak omezit jeho šíření. Při výzkumu sledovali interakci mezi viry a kyselinami sialovými, molekulami cukru nacházejícími se na povrchu buněk v dýchacím traktu savců. Kyseliny sialové působí jako zámky, ke kterým se připojují virové částice – fungující jako klíče – a iniciují infekce. Výzkumný tým se rozhodl tomuto procesu zabránit. Odborníci použili nový přístup desialylace, který zahrnuje odstranění SA receptorů v nosních dutinách malých myší pomocí enzymu neuraminidázy. Ukázalo se, že tento proces významně bránil přenosu chřipky A z myši na myš. Enzym dramaticky snížil přenosovou rychlost z 51 % na 100 % u různých testovaných kmenů chřipky.
Vedoucí autorka studie a specialistka na infekční onemocnění doktorka Mila Ortigoza vyjádřila optimismus ohledně potenciální aplikace této metody u lidí. Představovala by posun od konvenčních metod, které zahrnují především vakcinaci a léčbu symptomů, k proaktivnímu přístupu v prevenci šíření infekčních onemocnění léčbou potenciálních hostitelů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…