Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Foto: Gabriela Brázdová

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic dramatického. Naopak, může následovat jedno z nejhezčích období v životě. Je jen na nás, jak si to v hlavě nastavíme a jak budeme o své tělo dbát. Toto poselství spolu s návodem předává kniha Žena po 40, kterou sestavila ve spolupráci s ostatními lékaři doktorka Jana Martincová.

„Důležitější než ten kalendářní věk je věk biologický,“ uvádí sama Martincová hned v úvodu knihy. S její osobou jste se na našem webu už mohli seznámit prostřednictvím rozhovoru, ve kterém mimo jiné objasnila své působení. Namísto, aby se vrhla klasickou cestou většiny lékařů, stala se popularizátorkou medicíny. Jejím cílem je přiblížit odborná témata z oblasti medicíny laikům srozumitelným způsobem. Tak činí i v případě publikace Žena po 40 s podtitulem sebevědomá a v kondici.

Autorka hned v úvodu upozorňuje na to, že věk je skutečně jen číslem – důležité je, jak se cítíme. Na biologickém stáří se totiž podílí spousta faktorů, některé z nich neovlivníme (třeba genetická dispozice), ale na řadu z nich (životní styl, aktivní péče o tělo a duši, prožívání) můžeme mít prostřednictvím našeho chování, velký vliv. A právě těm ovlivnitelným faktorům se publikace věnuje.

Foto: Gabriela Brázdová

Kniha je inspirací pro všechny ženy v tom, co pozitivního pro sebe mohou vykonat. Jedná se o jakousi encyklopedii zdravého životního stylu. Najdeme v ní návody a rady od řady odborníků. Dozvíme se v ní o zdravé výživě ženy po 40, zdravém cvičení nebo třeba gynekologické péči. Lékaři však v publikací nedbají jen na to uvnitř, ale i na povrchu. Zabrousí tedy i do témat jako šatník, líčení nebo péče o kůži a omlazující proces. Najdeme v ní spoustu konkrétních návodů a receptů. Publikace je bohatá na fotografie, což osvěžuje text.

Slovo autorky článku:

Na knize se mi líbí především to, že se nejedná o ideální recept na štěstí, který však v praxi nefunguje. Díky tomu, že jej sama autorka Martincová ozkoušela na vlastní kůži, je zřejmé, že jej ani není nereálné uvést do praxe. V závěru knihy se čtenáři dozví, jaký to na ni mělo efekt a co se v jejím životě změnilo. Jedná se tak o skutečnou inspiraci a povzbuzení do změn.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Nobelovu cenu za mír získala íránská aktivistka. Bojovala proti útlaku žen

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…