Nechcete brát léky, ale přesto chcete být zdraví? Pak se hodně smějte. Patří to mezi levné způsoby prevence. První studie svého druhu přišla na to, že smích zvyšuje funkční kapacitu kardiovaskulárního systému, zlepšuje práci srdečních tkání, snižuje riziko infarktu a mrtvice či pomáhá redukovat záněty, informoval sever iDnes.
Vědci provedli pokus na dobrovolnících, kterým bylo v průměru čtyřiašedesát let. Všechny respondenty trápila ischemická choroba srdeční způsobená tvorbou plaku na stěnách tepen, které přivádějí krev do srdce. Je to jedno z nejčastějších onemocnění – srdeční tepny při něm bojují o zásobování srdce dostatkem krve, kyslíku a živin. Polovině respondentů proto odborníci předepsali hodinové sledování komediálních pořadů dvakrát týdně, vsadili i na populární sitcomy. Druhá polovina dobrovolníku sledovala dokumentární pořady na vážná témata, jako je odlesňování amazonského pralesa nebo politika. Tato „televizní terapie“ trvala dvanáct týdnů. Poté odborníci změřili respondentům výzkumu příjem kyslíku a rozšiřování tepen při zvýšeném krevním toku.
Získaná data potvrdila hypotézu, že smích může léčit. Skupina osob, která byla vystavená zábavným pořadům, vykázala zlepšení co se týká množství kyslíku, který srdce zvládlo vypumpovat do těla. Jednalo se o desetiprocentní navýšení oproti skupině, která sledovala vážné pořady. První skupině rovněž klesly zánětlivé hodnoty, které naznačují, kolik plaku se nahromadilo v krevních tepnách a nakolik hrozí nebezpečí infarktu nebo mrtvice. Přínos smíchu chtějí výzkumníci důkladněji prozkoumat v dalších podobných studiích. Už nyní je však jeho vliv nepopiratelný.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…