Odborníci z University of Florida zjistili, že pomerančová kůra může být klíčem k lepšímu kardiovaskulárnímu zdraví. Srdeční onemocnění, což je hlavní příčina úmrtí, bylo spojeno se střevními bakteriemi, které produkují trimethylamin N-oxid (TMAO) při trávení určitých živin. Vědci proto zkoumali extrakty pro jejich potenciál snížit produkci TMAO. Uspěl především výtažek z pomerančových slupek, informoval server Earth.
Vědci testovali polární i nepolární frakce extraktů z pomerančové kůry. „Představte si svůj salátový dresink: cokoli v části s vodou nebo octem tvoří polární frakci; cokoli v oleji, mimo dosah vody, je nepolární frakce,“ vysvětlil profesor Wang. „Použitá rozpouštědla nebyla přesně jako voda a olej, ale mají podobnou polaritu.“
Analýza ukázala, že nepolární frakce účinně inhibovala produkci škodlivých chemických látek. Vědci také identifikovali sloučeninu zvanou feruloylputrescin, která v polární frakci významně potlačovala enzym zodpovědný za produkci TMAO. „Jedná se o nový objev, který zdůrazňuje dosud neuznaný zdravotní potenciál feruloylputrescinu při snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění,“ uvedl Wang.
Podle všeho by měly být tedy přírodní extrakty z pomerančových slupek bezpečné pro lidskou spotřebu, což otevírá možnosti jejich nového využití. Jenom ve Spojených státech se totiž každoročně vyprodukuje pět milionů tun pomerančových slupek, především při výrobě šťávy. Obvykle se polovina těchto slupek používá jako krmivo pro dobytek, zatímco zbytek se vyhazuje.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…