Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak účinně bojovat proti úzkosti? Naučte se 3 jednoduché triky

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Úzkost a stres čas od času zažívá každý z nás. Když se však s nimi naučíme pracovat, můžeme jejich dopady výrazně zmírnit. Vyzkoušejte osvědčené finty, které vám vypjaté situace pomohou zvládat s větším nadhledem a lehkostí.

Emoce, které obecně považujeme za negativní, jsou neodmyslitelnou součástí života. Nezbývá proto, než je přijmout. Můžeme se je však naučit lépe zvládat a zmírnit či zkrátit jejich prožívání. Jakmile se nám podaří získat nadhled, snáze se také dobereme k řešení problému, který tyto stavy vyvolal, a naučíme se podobným situacím alespoň částečně předcházet.

Jak tedy naladit mysl na příjemnější frekvenci?

Roztomilé obrázky jsou osvědčeným spouštěčem pozitivních emocí. Zdroj: Pexels

Dopřejte si denní dávku roztomilosti

Roztomilá zvířátka, děti, babičky a dědečkové, ale třeba i kreslené obrázky, které vás okamžitě rozněžní, mohou být blahodárným balzámem na pocuchané nervy. Pocit vyvolaný roztomilými objekty je totiž podobný rodičovským pudům – doprovází jej náklonnost, potřeba pečovat a chránit i nutkání se na chvíli zastavit a rozplývat se nad krásou života.

Za roztomilé přitom zpravidla považujeme bytosti a objekty menších rozměrů s oblými a měkkými obrysy. Velké nebo výrazné oči a hebkost, kterou si můžeme osahat nebo alespoň představit, je pak pomyslnou třešničkou na dortu.

Pokud je to možné, jednoduše zalezte do postele. Zdroj: Pexels

Odeberte se do říše snů

Známé rčení, že je ráno moudřejší večera, má opravdu univerzální platnost. Vyspaní a odpočatí totiž máme mnohem bystřejší úsudek, realističtější pohled na svět a sílu postavit se každodenním výzvám. Spánek jednoduše třídí myšlenky a regeneruje tělo.

Jak se ale opravdu dobře vyspat? Odborníci doporučují spíše tvrdší, ale stále pohodlnou postel, stejně jako klidné a bezpečné prostředí s přísunem čerstvého vzduchu a teplotou okolo 17 až 20 stupni Celsia. Obzvlášť uspokojivý a uklidňující je pak spánek v láskyplném objetí, ať už s polštářem, dekou, plyšákem, partnerem, rodičem, potomkem nebo zvířecím mazlíčkem.

Žvýkačka může být účinnou první pomocí. Zdroj: Freepik

Takové to domácí žvýkání

Pravidelně zajídat stres, smutek a úzkostné stavy je jako vytloukat klín klínem zvaným emoční přejídání. Žvýkání však opravdu dokáže zklidnit a odvést pozornost od nepříjemných pocitů. Pohotovostním řešením tak může být žvýkačka, na jejíž žvýkání se plně soustředíme. Svěží dech je pak příjemným bonusem.

Zdroj fotografie: Pexels

Sečteno, podtrženo

Jak tyto triky převést do praxe? Dbejte na kvalitní spánek, v mobilu si vytvořte galerii roztomilých obrázků a nevycházejte z domu bez žvýkaček v kapse nebo kabelce. Psychickou pohodu pak můžete podpořit dalšími osvědčenými tipy, jako je meditace, sport, zábavné filmy či knihy, milá společnost a každodenní vděčnost za zdánlivé maličkosti.

Nezapomínejte ani na své fyzické zdraví, které je s tím psychickým úzce spjato. A pokud nezabere prevence, nebo vás budou paralyzující úzkostné stavy doprovázet čím dál častěji, neostýchejte se a vyhledejte odborníka z řad psychologů a psychoterapeutů.

Článek vyšel ve spolupráci se serverem DreamLife.

Související články

Inspirace

Fitness centrum v Anglii nabízí klientům lekce spánku

Společnost

Češi mohou nově získat příspěvek na psychoterapii

Inspirace

Pravidelný odpolední spánek lidem podle vědců prospívá

Inspirace

Nepanikař a nevypusť duši – stáhněte si aplikaci, která pomáhá

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.