Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak účinně bojovat proti úzkosti? Naučte se 3 jednoduché triky

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Úzkost a stres čas od času zažívá každý z nás. Když se však s nimi naučíme pracovat, můžeme jejich dopady výrazně zmírnit. Vyzkoušejte osvědčené finty, které vám vypjaté situace pomohou zvládat s větším nadhledem a lehkostí.

Emoce, které obecně považujeme za negativní, jsou neodmyslitelnou součástí života. Nezbývá proto, než je přijmout. Můžeme se je však naučit lépe zvládat a zmírnit či zkrátit jejich prožívání. Jakmile se nám podaří získat nadhled, snáze se také dobereme k řešení problému, který tyto stavy vyvolal, a naučíme se podobným situacím alespoň částečně předcházet.

Jak tedy naladit mysl na příjemnější frekvenci?

Roztomilé obrázky jsou osvědčeným spouštěčem pozitivních emocí. Zdroj: Pexels

Dopřejte si denní dávku roztomilosti

Roztomilá zvířátka, děti, babičky a dědečkové, ale třeba i kreslené obrázky, které vás okamžitě rozněžní, mohou být blahodárným balzámem na pocuchané nervy. Pocit vyvolaný roztomilými objekty je totiž podobný rodičovským pudům – doprovází jej náklonnost, potřeba pečovat a chránit i nutkání se na chvíli zastavit a rozplývat se nad krásou života.

Za roztomilé přitom zpravidla považujeme bytosti a objekty menších rozměrů s oblými a měkkými obrysy. Velké nebo výrazné oči a hebkost, kterou si můžeme osahat nebo alespoň představit, je pak pomyslnou třešničkou na dortu.

Pokud je to možné, jednoduše zalezte do postele. Zdroj: Pexels

Odeberte se do říše snů

Známé rčení, že je ráno moudřejší večera, má opravdu univerzální platnost. Vyspaní a odpočatí totiž máme mnohem bystřejší úsudek, realističtější pohled na svět a sílu postavit se každodenním výzvám. Spánek jednoduše třídí myšlenky a regeneruje tělo.

Jak se ale opravdu dobře vyspat? Odborníci doporučují spíše tvrdší, ale stále pohodlnou postel, stejně jako klidné a bezpečné prostředí s přísunem čerstvého vzduchu a teplotou okolo 17 až 20 stupni Celsia. Obzvlášť uspokojivý a uklidňující je pak spánek v láskyplném objetí, ať už s polštářem, dekou, plyšákem, partnerem, rodičem, potomkem nebo zvířecím mazlíčkem.

Žvýkačka může být účinnou první pomocí. Zdroj: Freepik

Takové to domácí žvýkání

Pravidelně zajídat stres, smutek a úzkostné stavy je jako vytloukat klín klínem zvaným emoční přejídání. Žvýkání však opravdu dokáže zklidnit a odvést pozornost od nepříjemných pocitů. Pohotovostním řešením tak může být žvýkačka, na jejíž žvýkání se plně soustředíme. Svěží dech je pak příjemným bonusem.

Zdroj fotografie: Pexels

Sečteno, podtrženo

Jak tyto triky převést do praxe? Dbejte na kvalitní spánek, v mobilu si vytvořte galerii roztomilých obrázků a nevycházejte z domu bez žvýkaček v kapse nebo kabelce. Psychickou pohodu pak můžete podpořit dalšími osvědčenými tipy, jako je meditace, sport, zábavné filmy či knihy, milá společnost a každodenní vděčnost za zdánlivé maličkosti.

Nezapomínejte ani na své fyzické zdraví, které je s tím psychickým úzce spjato. A pokud nezabere prevence, nebo vás budou paralyzující úzkostné stavy doprovázet čím dál častěji, neostýchejte se a vyhledejte odborníka z řad psychologů a psychoterapeutů.

Článek vyšel ve spolupráci se serverem DreamLife.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…