Úzkost a stres čas od času zažívá každý z nás. Když se však s nimi naučíme pracovat, můžeme jejich dopady výrazně zmírnit. Vyzkoušejte osvědčené finty, které vám vypjaté situace pomohou zvládat s větším nadhledem a lehkostí.
Emoce, které obecně považujeme za negativní, jsou neodmyslitelnou součástí života. Nezbývá proto, než je přijmout. Můžeme se je však naučit lépe zvládat a zmírnit či zkrátit jejich prožívání. Jakmile se nám podaří získat nadhled, snáze se také dobereme k řešení problému, který tyto stavy vyvolal, a naučíme se podobným situacím alespoň částečně předcházet.
Jak tedy naladit mysl na příjemnější frekvenci?
Roztomilá zvířátka, děti, babičky a dědečkové, ale třeba i kreslené obrázky, které vás okamžitě rozněžní, mohou být blahodárným balzámem na pocuchané nervy. Pocit vyvolaný roztomilými objekty je totiž podobný rodičovským pudům – doprovází jej náklonnost, potřeba pečovat a chránit i nutkání se na chvíli zastavit a rozplývat se nad krásou života.
Za roztomilé přitom zpravidla považujeme bytosti a objekty menších rozměrů s oblými a měkkými obrysy. Velké nebo výrazné oči a hebkost, kterou si můžeme osahat nebo alespoň představit, je pak pomyslnou třešničkou na dortu.
Známé rčení, že je ráno moudřejší večera, má opravdu univerzální platnost. Vyspaní a odpočatí totiž máme mnohem bystřejší úsudek, realističtější pohled na svět a sílu postavit se každodenním výzvám. Spánek jednoduše třídí myšlenky a regeneruje tělo.
Jak se ale opravdu dobře vyspat? Odborníci doporučují spíše tvrdší, ale stále pohodlnou postel, stejně jako klidné a bezpečné prostředí s přísunem čerstvého vzduchu a teplotou okolo 17 až 20 stupni Celsia. Obzvlášť uspokojivý a uklidňující je pak spánek v láskyplném objetí, ať už s polštářem, dekou, plyšákem, partnerem, rodičem, potomkem nebo zvířecím mazlíčkem.
Pravidelně zajídat stres, smutek a úzkostné stavy je jako vytloukat klín klínem zvaným emoční přejídání. Žvýkání však opravdu dokáže zklidnit a odvést pozornost od nepříjemných pocitů. Pohotovostním řešením tak může být žvýkačka, na jejíž žvýkání se plně soustředíme. Svěží dech je pak příjemným bonusem.
Jak tyto triky převést do praxe? Dbejte na kvalitní spánek, v mobilu si vytvořte galerii roztomilých obrázků a nevycházejte z domu bez žvýkaček v kapse nebo kabelce. Psychickou pohodu pak můžete podpořit dalšími osvědčenými tipy, jako je meditace, sport, zábavné filmy či knihy, milá společnost a každodenní vděčnost za zdánlivé maličkosti.
Nezapomínejte ani na své fyzické zdraví, které je s tím psychickým úzce spjato. A pokud nezabere prevence, nebo vás budou paralyzující úzkostné stavy doprovázet čím dál častěji, neostýchejte se a vyhledejte odborníka z řad psychologů a psychoterapeutů.
Článek vyšel ve spolupráci se serverem DreamLife.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…