Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Na úrodu ve svém skleníku můžete dohlížet i na dálku z dovolené. Foto: Sensorie

Chtěli byste si pěstovat bylinky, ovoce nebo zeleninu jenže na to nemáte prostor, protože nevlastníte zahradu? Můžete si pronajmout místo v Komunitním skleníku, který se o vaši úrodu díky chytré výbavě dokonce sám postará, když budete v práci nebo na dovolené. Více nám o svém projektu řekli zástupci společnosti Sensorie.

Co je to Komunitní skleník a jak funguje?

Jde o veřejně dostupný skleník, kde si pronajmete svůj pěstební prostor, na kterém si pěstujete zeleninu, bylinky či ovoce dle vlastního výběru. Velikost prostoru k pěstování lze vybrat podle potřeby pěstitele, nabízíme balíček pro jednotlivce, pár i celou rodinu. Pronájem záhonku se platí měsíčně a v ceně nájmu je zahrnuta elektřina, voda i správa skleníku.

V čem se váš Komunitní skleník liší třeba od komunitních zahrad?

Náš Komunitní skleník je mimo jiné vybavený i speciální chytrou technologií, která se stará o správnou závlahu, ventilaci a v zimním období například o ohřev, a to nepřetržitě v průběhu celého roku. Rostliny jsou díky tomu zdravé, silné a mají bohatou úrodu. Do skleníku tedy nemusíte docházet pravidelně, překážkou není ani dvoutýdenní dovolená. Díky webové aplikaci Chytrý skleník je navíc můžete sledovat i na dálku.

Jak si v něm lidé sami mohou pěstovat zeleninu/ovoce/květiny?

Komunitní skleník nabízí kromě klasického pěstování v půdě i možnost hydroponického pěstování. Tento mimořádně čistý způsob pěstování je někdy veřejnosti prezentován jako raketová věda, ale u nás tomu tak není. Do hydroponického košíčku stačí bez nadsázky pouze zasadit semínko a počkat si na úrodu. O správné složení živného roztoku se Chytrý skleník postará sám. Kromě Komunitních skleníků tento produkt brzo zpřístupníme i našim ostatním zákazníkům, kteří mají na zahrádce skleník vlastní.

Komunitní skleník vypadá úplně „normálně“, využívat ho může každý. Foto: Sensorie

Jaké jsou výhody komunitního pěstování?

Podle veřejně dostupných statistik nemá přibližně polovina domácností v Evropě možnost pěstovat si vlastní domácí zeleninu. Veřejná prostranství přitom nabízejí mnoho nevyužitých příležitostí, kde si mohou lidé společně pěstovat. Naším projektem chceme široké veřejnosti ukázat, že zeleninu nemusí kupovat jen v supermarketech, ale mohou si ji vypěstovat téměř na každém rohu, a to i při nárocích dnešní uspěchané doby.

Jak se daří komunitním skleníkům, které jste již otevřeli?

Na jaře letošního roku jsme otevřeli pilotní komunitní skleník v městské části Brno-Jundrov a musíme říct, že jsme velice příjemně překvapeni reakcí ze strany veřejnosti. Veškerá volná místa byla téměř ihned rozebraná. Vážíme si i podpory ze strany samotných pěstitelů, které oslovila zejména možnost vyzkoušet si hydroponické pěstování. Ukázalo se, že i ve sdíleném skleníku lze vypěstovat tolik zeleniny, že ji můžeme rozdávat přátelům. V současnosti tedy hledáme způsob, jak zajistit financování výstavby dalších skleníků. Zároveň se snažíme hledat synergie i se zástupci progresivních měst, kteří mohou výstavbou Komunitního skleníku přinést vítané zázemí pro svoje občany.

Nabízí váš Komunitní skleník něco i pro ty, na které se volné místo nedostalo?

Pro velký zájem v pilotním skleníku připravujeme i takzvané Chytré tržiště. Jedná se o vyhrazenou část skleníku, kam si může opravdu kdokoliv přijít pro čerstvou zeleninu. Stačí si pouze vybrat rostlinku, zaplatit za ni jednoduše pomocí QR platby a odnést si ji i s hydroponickým košíčkem domů. Když dáte doma košíček do vody, rostlinka vám poroste klidně i dalších několik týdnů, můžete tedy konzumovat jen několik vteřin od sklizně. Na sociálních sítích o novinkách průběžně informujeme.

Přebytky z pěstování si může koupit kdokoliv z okolí. Foto: Sensorie

Kromě toho nabízíte také Chytrý skleník pro jednotlivce nebo i firmy. Proč jsou lepší než klasické skleníky?

V klasickém skleníku lze pěstovat pouze v omezenou roční dobu. Kromě toho, rostliny vyžadují pravidelnou péči, což může být pro mnoho lidí překážkou například z důvodu pracovního vytížení nebo dovolené. Naše chytrá výbava ve sklenících zajišťuje ideální podmínky pro růst rostlin automaticky a po celý rok. Intuitivní ovládání pomocí webové aplikace činí naši technologii srozumitelnou i pro úplného začátečníka. V případě výstavby úplně nového Chytrého skleníku se přitom návratnost investice pohybuje v rozmezí 2–3 let. U našich zákazníků ale mnohdy nejde jen o peníze, ale i o kvalitu potravin, výbornou chuť nebo o pocit soběstačnosti.

O společnosti Sensorie


Na začátku byli dva vysokoškoláci, kteří se začali zabývat tím, jak zjednodušit pěstování čerstvé domácí zeleniny pro širokou veřejnost. V roce 2019 sestavili první prototyp Chytrého skleníku a už v roce 2020 putoval k prvnímu zákazníkovi. Technologie stále vylepšují a nyní se rozhodli Chytrý skleník dostat i mezi lidi, kteří nemají vlastní zahradu, díky Komunitním skleníkům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…