Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyzkoušejte léčivou sílu aromaterapie. Pomůže s nachlazením a zažene chmury

Ilustrační foto: Pexels

S nastupujícím zimním obdobím se pojí spousta krásných zážitků. Čeká nás adventní čas, který ale dost často znepříjemní nachlazení. Kratší dny spolu s úbytkem světla na náladě také moc nepřidají. Jednou z metod, která vám v tomto čase může pomoci, je aromaterapie. Esenciální oleje neslouží jen k vytvoření příjemné atmosféry, ale podporují léčbu respiračních onemocnění a dokáží zlepšit náladu.

Asi nejznámějším způsobem použití aromaterapie je aromalampa nebo difuzér. Tím, že vůni vdechujeme, se dostává přes plíce do krevního oběhu a přes nos také do limbického systému (dříve se označoval jako čichový mozek). Proto se vůně spojují s našimi pocity. Pokud ale chcete maximálně využít léčivé účinky olejů, volte spíše difuzér. V aromalampě se přehřívají, a tím se léčebná složka vytrácí.

Prevence a posilování imunity

Éterické oleje mají antiseptické a antibakteriální vlastnosti, a proto se skvěle hodí pro prevenci právě v době, kdy všude kolem vás propukají nachlazení a virózy. Pro čištění vnějšího prostředí se doporučují tyto byliny: tymián, smrk, borovice, tea tree, eukalyptus. Dejte si je do difuzéru doma nebo v práci (pokud to podmínky umožňují) a obklopte se příjemnou atmosférou, která navíc zatočí s bakteriemi.

Aromaterapeutka Adéla Zárubecká v knize Aromaterapie podle ročních období radí obklopovat se těmito antimikrobiálními vůněmi všude, kde je vyšší výskyt lidí. V praxi to může vypadat tak, že si pár kapek oleje nakapete na kapesník a uzavřete do malého sáčku. Vůně vydrží celý den a vy si k ní můžete přičichnout například v MHD nebo když čekáte v obchodě. 

Úleva při nemocech

Ilustrační foto: Freepik

Pokud už nemoc propukne, sáhněte po eukalyptu, tea tree, borovici nebo mátě peprné. Usnadňují dýchání při rýmě a kašli. Kromě provonění ovzduší pomocí difuzéru vyzkoušejte při nemoci i napařování, osvědčenou metodu našich babiček. Do mísy nalijte horkou vodu a přidejte pár kapek oleje. Nakloňte se nad ni, zakryjte si hlavu ručníkem a několik minut dýchejte nosem. Krásně se vám uvolní dýchací cesty. Teplo způsobuje prokrvení sliznic a pára je zvlhčí, takže se snadněji odstraní hleny. 

Adéla Zárubecká doporučuje v počáteční fázi nachlazení aplikovat eukalyptus, šalvěj muškátovou nebo ravintsaru na pulsní body na zápěstí, na oblast mízních uzlin nebo pod nos. Nedávejte si je na sebe přímo z lahvičky, raději promíchejte pár kapek se lžící rostlinného oleje. Takto upravenou směs můžete přidat i do vany nebo použít pro masáž. Při rozjeté nemoci a horečkách sáhněte po vůních, které ochlazují – například citron nebo eukalyptus citronovonný. 

Zažeňte zimní splíny

Bojujete v předvánočním období s únavou? Kromě dostatku spánku, pohybu a zdravého jídelníčku můžete svou energii podpořit také výběrem těch správných esenciálních olejů. Zázvor známe všichni jako lék na nachlazení, ale jeho vůně dokáže organismus probrat z letargie. Podobně fungují i kardamom nebo rozmarýn. Pokud vás naopak trápí nespavost, vyzkoušejte relaxační automasáž před spaním. Vybírejte pro tuto příležitost z vůní heřmánku, meduňky, levandule nebo mandarinky. 

Na úzkostné nebo depresivní nálady jsou nápomocné esence růže, jasmínu, lípy nebo pomeranče. Sezónní výkyvy nálad jsou často způsobené nedostatkem světla, snažte se proto být každý den alespoň chvíli venku. I když je zataženo, přírodní světlo potřebuje organismus neustále. Pro odehnání stresu si čas od času dopřejte aromatickou koupel. Uvolňující je meduňka, levandule, růžové dřevo nebo ylang-ylang. Při výběru vůní obecně platí, že byste se měli rozhodovat jak podle účinků, tak podle toho, co vám voní – aby byl zážitek co nejpříjemnější.

Použité zdroje:
Adéla Zárubecká: Aromaterapie podle ročních období. CPress, 2018.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Udělejte na klienta dojem na první dobrou – jak se připravit na obchodní schůzku 

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…