Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Foto: Gabriela Brázdová

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než sedmdesát let rozechvívá lidská srdce napříč světem. Kdo je to? Odpověď patrně znáte – Malého prince lze jen stěží minout. Pokud se vám to přesto podařilo, v tomto článku vás s ním ráda seznámím. Protože tohle rande rozhodně stojí za to.

Malým princem se většina z nás setkala nejpozději na střední škole, neboť patří mezi oblíbenou maturitní četbu. Mnoho studentů se před spaním modlí, aby si tuto knihu vylosovali u zkoušející komise. Dílo totiž patří mezi ty, o kterých se dobře mluví. Příběh je zdánlivě jednoduchý, ovšem s přesahem, který umí vykouzlit úsměv na tváři, ale i dojmout.

Malý princ není jen oddychovou četbou. Za pohádkovým příběhem se skrývají hluboké myšlenky. Ilustrační foto: Pexels

Kniha vypráví příběh pilota, který se zřítí se svým letadlem na Sahaře. Potkává Malého prince, který přišel z malé planetky a žádá letce, aby mu nakreslil beránka. „Důkazem, že malý princ skutečně existoval je to, že byl rozkošný, že se smál a že chtěl beránka. Chce-li někdo beránka, je to důkaz, že žije.“ Pilot svého nového společníka postupně poznává a dozvídá se více o jeho životě a světě, odkud pochází.

Na první pohled kniha působí pohádkovým dojmem. Pod tímto líbivým a zdánlivě jednoduchým pláštíkem, do kterého je příběh zaobalen, se ale nachází řada myšlenek a ponaučení, kterými je autor Antoine de Saint-Exupéry již proslulý. Na několika málo stranách vytvořil působivou dějovou linku, která si čtenáře bez okolků omotá. Zároveň se spisovateli podařilo připomenout, jaké je vidět svět dětskýma očima. „Dospělí sami nikdy nic nechápou a děti to hrozně unavuje, stále a stále jim něco vysvětlovat. Děti musí být k dospělým hodně shovívavé.“

Velkou životní učitelkou je Malému princi také růže. Ilustrační foto: Pexels

Kniha nenápadně upozorňuje na naši vlastní zodpovědnost za konání, kterého se dopouštíme. Zároveň klade důraz na uvědomění si toho, co má v našem životě opravdu význam, jaké jsou naše životní priority. Protože „správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“

Slovo autorky článku:

Malý princ je nadčasové dílo, ke kterému se vracím zejména, když mám nějaké trápení. Nazvala bych tuto knihu literárním balzámem na duši, který má doslova zázračné účinky. Pokaždé v ní objevím nějakou novou myšlenku, která mě zrovna v dané chvíli zasáhne. Věřím, že si v ní každý najde to své, co obohatí jeho život.

Knihu Malý princ zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…