Není nad čerstvé bylinky, které provoní kuchyň a jídlu dodají nezaměnitelnou chuť. Taková bylinková zahrádka na okenním parapetu vám zajistí přísun voňavých bylinek po celý rok. Ne všechny bylinky však lze pěstovat v domácích podmínkách. Kterým bylinkám se bude na okně dobře dařit?
Čerstvé bylinky jsou prospěšné pro organismus a měli bychom je do stravy zařazovat častěji. Pokud si jich pár vypěstujete doma, jednoduše a zdravě si dochutíte jednoduchá jídla. S bazalkou nebo oreganem neuděláte v kuchyni chybu a taková pažitka nebo řeřicha udělají i z obyčejného chleba s máslem zážitek.
Pro pěstování bylinek v bytě je potřeba zajistit jim dostatek tepla a světla. Nejlepší je nechat nejprve semínka vyklíčit v misce a poté je zasadit do květináče. Nejspokojenější budou na jižním nebo východním okně. Dodávat bylinkám vláhu je třeba asi 1–2× týdně, přičemž taková bazalka je trochu náročnější. Pozor však také na to, abyste bylinky nepřelévali.
Které bylinky si tedy můžete bez problémů pěstovat doma či na balkóně?
Už o ní byla řeč. Bazalka nádherně provoní každé jídlo. Je neodmyslitelnou součástí italské kuchyně, ale poslouží vám i do salátů nebo si ji vychutnáte s čerstvým pečivem. Je potřeba ji věnovat patřičnou péči a zalévat několikrát do týdne. Ale nebojte, svou chutí se vám bazalka za vaši péči náležitě odvděčí.
Také meduňka, údajně rostlinka mladí, by neměla v žádné bylinkové zahrádce chybět. Tuto zázračnou bylinku si můžete připravit před spaním jako čaj. Má uklidňující účinky a zajistí vám příjemný a klidný spánek, pomůže také proti nespavosti. Má ráda vlhkou půdu a kvalitní zeminu.
Pažitka je nenáročná bylinka, která zvládne i chladnější prostředí. Proto ji nedělá problém růst ani na parapetu. Nejlepší je nadrobno nakrájená na čerstvém pečivu. A zdravotní benefity? Nekonečné. Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje chuť k jídlu a je účinná proti parazitům ve střevech.
Připravte si domácí mátový čaj nebo třeba mojito. Také máta peprná vám vyroste za oknem nebo na balkóně. Potřebuje hlavně pořádně zalévat, ale nepřelévat. Prokázány jsou její blahodárné účinky na lidskou psychiku i na tělo. Uleví vám od nevolnosti a pročistí dýchací cesty.
Nejmíň náročnou bylinkou je řeřicha. K vyklíčení nepotřebuje žádný speciální substrát, stačí jí jen a pouze kousek vlhké vaty. Roste navíc velmi rychle, a tak ji můžete konzumovat téměř neustále. Uplatníte ji především ve studené kuchyni. Tato nenápadná rostlinka má navíc silné antibakteriální účinky.
Majoránka si v české kuchyni našla čestné místo. Prospěšná je také našemu zdraví, tiší nervovou soustavu a má i protizánětlivé účinky. Tuto středomořskou bylinu oblíbenou již u starých Egypťanů si můžete také vypěstovat v domácích podmínkách. Potřebuje ale dostatek slunce a tepla.
Čerstvá petrželka patří do každého pořádného vývaru. Naše babičky na ni nedaly dopustit. Čerstvá domácí petrželka je zdravější než ta kupovaná, protože máte celý proces pěstování pod kontrolou. Můžete si ji také usušit a uschovat na později.
Tymián má výrazné aroma a chuťově zpestří každý pokrm. V kuchyni má mnohá využití, především pro maso nebo omáčky. Je známý pro své protizánětlivé účinky. Pěstujte ho v kvalitní zemině na okně orientovaném na jih, potřebuje totiž přímé slunce.
Oregano neboli dobromysl můžete využívat jako koření v nejrůznějších pokrmech, hlavně v těch italských. Na zimu sice opadá, ale ve zbytku roku ho budete mít ve své bylinkové zahrádce stále při ruce. Jeho klíčení však trvá dlouho a je proto lepší si koupit rovnou sazenice ve specializovaném obchodě. Důležité je také teplo a světlo.
Teplo domova dělá rozmarýnu dobře a pěstování na parapetu je pro něj jako dělané. Vitamíny a minerály jen překypuje a pokud mu dopřejete dostatek vláhy, bude vašim pomocníkem na cestě k lepšímu zdraví.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z theherbexchange.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…