Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

10 bylinek, které můžete pěstovat doma

Ilustrační foto: Depositphotos

Není nad čerstvé bylinky, které provoní kuchyň a jídlu dodají nezaměnitelnou chuť. Taková bylinková zahrádka na okenním parapetu vám zajistí přísun voňavých bylinek po celý rok. Ne všechny bylinky však lze pěstovat v domácích podmínkách. Kterým bylinkám se bude na okně dobře dařit?

Čerstvé bylinky jsou prospěšné pro organismus a měli bychom je do stravy zařazovat častěji. Pokud si jich pár vypěstujete doma, jednoduše a zdravě si dochutíte jednoduchá jídla. S bazalkou nebo oreganem neuděláte v kuchyni chybu a taková pažitka nebo řeřicha udělají i z obyčejného chleba s máslem zážitek.

Pro pěstování bylinek v bytě je potřeba zajistit jim dostatek tepla a světla. Nejlepší je nechat nejprve semínka vyklíčit v misce a poté je zasadit do květináče. Nejspokojenější budou na jižním nebo východním okně. Dodávat bylinkám vláhu je třeba asi 1–2× týdně, přičemž taková bazalka je trochu náročnější. Pozor však také na to, abyste bylinky nepřelévali.

Které bylinky si tedy můžete bez problémů pěstovat doma či na balkóně?

Bazalka

Už o ní byla řeč. Bazalka nádherně provoní každé jídlo. Je neodmyslitelnou součástí italské kuchyně, ale poslouží vám i do salátů nebo si ji vychutnáte s čerstvým pečivem. Je potřeba ji věnovat patřičnou péči a zalévat několikrát do týdne. Ale nebojte, svou chutí se vám bazalka za vaši péči náležitě odvděčí.

Meduňka

Také meduňka, údajně rostlinka mladí, by neměla v žádné bylinkové zahrádce chybět. Tuto zázračnou bylinku si můžete připravit před spaním jako čaj. Má uklidňující účinky a zajistí vám příjemný a klidný spánek, pomůže také proti nespavosti. Má ráda vlhkou půdu a kvalitní zeminu.

Foto: Depositphotos

Pažitka

Pažitka je nenáročná bylinka, která zvládne i chladnější prostředí. Proto ji nedělá problém růst ani na parapetu. Nejlepší je nadrobno nakrájená na čerstvém pečivu. A zdravotní benefity? Nekonečné. Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje chuť k jídlu a je účinná proti parazitům ve střevech.

Máta

Připravte si domácí mátový čaj nebo třeba mojito. Také máta peprná vám vyroste za oknem nebo na balkóně. Potřebuje hlavně pořádně zalévat, ale nepřelévat. Prokázány jsou její blahodárné účinky na lidskou psychiku i na tělo. Uleví vám od nevolnosti a pročistí dýchací cesty.

Řeřicha

Nejmíň náročnou bylinkou je řeřicha. K vyklíčení nepotřebuje žádný speciální substrát, stačí jí jen a pouze kousek vlhké vaty. Roste navíc velmi rychle, a tak ji můžete konzumovat téměř neustále. Uplatníte ji především ve studené kuchyni. Tato nenápadná rostlinka má navíc silné antibakteriální účinky.

Foto: Depositphotos

Majoránka

Majoránka si v české kuchyni našla čestné místo. Prospěšná je také našemu zdraví, tiší nervovou soustavu a má i protizánětlivé účinky. Tuto středomořskou bylinu oblíbenou již u starých Egypťanů si můžete také vypěstovat v domácích podmínkách. Potřebuje ale dostatek slunce a tepla.

Petržel

Čerstvá petrželka patří do každého pořádného vývaru. Naše babičky na ni nedaly dopustit. Čerstvá domácí petrželka je zdravější než ta kupovaná, protože máte celý proces pěstování pod kontrolou. Můžete si ji také usušit a uschovat na později.

Tymián

Tymián má výrazné aroma a chuťově zpestří každý pokrm. V kuchyni má mnohá využití, především pro maso nebo omáčky. Je známý pro své protizánětlivé účinky. Pěstujte ho v kvalitní zemině na okně orientovaném na jih, potřebuje totiž přímé slunce.

Oregano

Oregano neboli dobromysl můžete využívat jako koření v nejrůznějších pokrmech, hlavně v těch italských. Na zimu sice opadá, ale ve zbytku roku ho budete mít ve své bylinkové zahrádce stále při ruce. Jeho klíčení však trvá dlouho a je proto lepší si koupit rovnou sazenice ve specializovaném obchodě. Důležité je také teplo a světlo.

Rozmarýn

Teplo domova dělá rozmarýnu dobře a pěstování na parapetu je pro něj jako dělané. Vitamíny a minerály jen překypuje a pokud mu dopřejete dostatek vláhy, bude vašim pomocníkem na cestě k lepšímu zdraví.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z theherbexchange.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci přeměnili staré solární panely na materiál sbírající teplo

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Inženýři navrhli bezmotorové kluzáky, které by mohly brzy pomoci prozkoumat Mars

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…