Lékem na stres, duševní nepohodu i úbytek energie může být pravidelná práce na zahrádce. Vyplývá to ze studie Londýnské zahradnické společnosti a univerzit v Sheffieldu a Virginii. Podle vědců má zahradničení na tělo obdobné účinky jako pravidelný sport.
„Při zahradničení je náš mozek příjemně rozptýlen okolní přírodou. Dochází tak k přesunu pozornosti pryč od našich problémů a stresu, což vede k redukci negativních myšlenek a ozdravení naší mysli,“ uvedla vedoucí autorka výzkumu zveřejněného v časopise Cities Lauriane Chalmin-Pui. Výsledky studie dokazují pozitivní vliv pravidelného zahradničení na snížení úrovně stresu, a naopak zvýšení duševní pohody. Ke zlepšení psychického zdraví stačí podle vědců pracovat na své domácí zahrádce dvakrát až třikrát týdně.
Zahrádkaření se navíc ukázalo jako prospěšné při léčbě deprese. Zároveň přináší radost i zábavu a má zklidňující účinky. Kromě psychiky však tento oblíbený koníček nabízí také benefity pro fyzické zdraví a kondici. Zahradničení má totiž díky množství vydané energie na tělo podobný vliv jako cvičení v posilovně, běhání či jízda na kole.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…