Lékem na stres, duševní nepohodu i úbytek energie může být pravidelná práce na zahrádce. Vyplývá to ze studie Londýnské zahradnické společnosti a univerzit v Sheffieldu a Virginii. Podle vědců má zahradničení na tělo obdobné účinky jako pravidelný sport.
„Při zahradničení je náš mozek příjemně rozptýlen okolní přírodou. Dochází tak k přesunu pozornosti pryč od našich problémů a stresu, což vede k redukci negativních myšlenek a ozdravení naší mysli,“ uvedla vedoucí autorka výzkumu zveřejněného v časopise Cities Lauriane Chalmin-Pui. Výsledky studie dokazují pozitivní vliv pravidelného zahradničení na snížení úrovně stresu, a naopak zvýšení duševní pohody. Ke zlepšení psychického zdraví stačí podle vědců pracovat na své domácí zahrádce dvakrát až třikrát týdně.
Zahrádkaření se navíc ukázalo jako prospěšné při léčbě deprese. Zároveň přináší radost i zábavu a má zklidňující účinky. Kromě psychiky však tento oblíbený koníček nabízí také benefity pro fyzické zdraví a kondici. Zahradničení má totiž díky množství vydané energie na tělo podobný vliv jako cvičení v posilovně, běhání či jízda na kole.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…