Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Ilustrační foto: Pexels

Lékem na stres, duševní nepohodu i úbytek energie může být pravidelná práce na zahrádce. Vyplývá to ze studie Londýnské zahradnické společnosti a univerzit v Sheffieldu a Virginii. Podle vědců má zahradničení na tělo obdobné účinky jako pravidelný sport.

Při zahradničení je náš mozek příjemně rozptýlen okolní přírodou. Dochází tak k přesunu pozornosti pryč od našich problémů a stresu, což vede k redukci negativních myšlenek a ozdravení naší mysli,“ uvedla vedoucí autorka výzkumu zveřejněného v časopise Cities Lauriane Chalmin-Pui. Výsledky studie dokazují pozitivní vliv pravidelného zahradničení na snížení úrovně stresu, a naopak zvýšení duševní pohody. Ke zlepšení psychického zdraví stačí podle vědců pracovat na své domácí zahrádce dvakrát až třikrát týdně.

Zahrádkaření se navíc ukázalo jako prospěšné při léčbě deprese. Zároveň přináší radost i zábavu a má zklidňující účinky. Kromě psychiky však tento oblíbený koníček nabízí také benefity pro fyzické zdraví a kondici. Zahradničení má totiž díky množství vydané energie na tělo podobný vliv jako cvičení v posilovně, běhání či jízda na kole.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…