Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Ilustrační foto: Pexels

Trpíte na alergie? Pak pro vás máme výbornou zprávu. Přes dvě dekády běžně používaný lék na astma s látkou Omalizumab může podle nové studie pomáhat i na středně těžké a těžké potravinové alergie, informoval server Radio Wave.

Testování ukázalo, že až u 67 % lidí dokáže přípravek zmírnit reakci na alergeny, jako jsou třeba arašídy, kešu oříšky, mléko nebo vejce. Studii prováděl tým vědců a vědkyň pod záštitou Johns Hopkins Children’s Center v Baltimoru. Zúčastnilo se jí celkem 177 dětí ve věku od jednoho roku do 17 let a také tři dospělí s těžkou potravinovou alergií na arašídy a nejméně dvě další potraviny. Těm byl podáván lék s účinnou látkou Omalizumab, známý pod komerčním názvem třeba jako Xolair. Tyto medikamenty jsou určeny primárně k léčbě těžkých formě astmatu.

Po dobu 20 týdnů dostávaly dvě třetiny účastníků dávky léku, a to v intervalu dvou až čtyř týdnů. Potom jim výzkumníci podali dávku arašídového proteinu. Ukázalo se, že u 67 % z účastníků se síla alergické reakce snížila, a to tak, že by potenciálně mohli zkonzumovat ekvivalent 2,5 arašídů bez toho, aby se u nich objevila středně těžká nebo těžká reakce. Pro lidi se silnými alergickými reakcemi na některé potraviny může toto zjištění znamenat významný přelom. Problematickým potravinám se sice budou muset nadále vyhýbat, ale když je nedopatřením zkonzumují, nebude pro ně situace život ohrožující.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…