Patricie Votíková a Petr Bartoš se v roce 2015 rozhodli začít dovážet bambucké máslo z Ghany a přesvědčit Čechy, že úspěch v péči o pleť spočívá v jednoduchosti a návratu k léčivé síle rostlin. Kromě obohacených šlehaných másel nabízejí také bylinné čaje, které mají pomoci s problémy pokožky i zevnitř, odkud všechny potíže pleti pramení. Povídali jsme si s nimi o Ghaně, výrobě organické kosmetiky, ale i dalších zajímavostech, které najdete na jejich e-shopu Nutt.cz.
Proč jste se vůbec na začátku vydali do Ghany?
Patricie: Mám tam kořeny, můj dědeček je Ghaňan, narodil se a vyrostl v Akkře. Později šel studoval do České republiky na ČVUT. V Praze se seznámil s babičkou a měli moji maminku. Do Ghany jsem se chtěla podívat dlouho, ale až s Petrem jsme se tam konečně vydali. Tehdy jsme spolu byli jen půl roku. Jela s námi i moje maminka, která tam byla také poprvé, takže měl Petr trochu křest ohněm.
Petr: Chtěli jsme cestovat, poznat zemi, lidi, chtěli jsme vidět každodenní život. Pro Patriciinu mámu to bylo dost dobrodružné, ale zvládla to se ctí. Cestovali jsme s batohem a někdy byly podmínky trochu bojové. V rámci cest jsme dojeli na úplný sever Ghany, kde jsme objevili komunitu žen, které vyrábí bambucké máslo.
To vás tedy nakoplo založit si vlastní podnikání?
Petr: Já si původně myslel, že nám nabízejí něco k jídlu. Bambucké máslo jsem v této podobě malých bochánků ještě neviděl. Skoro mě to zklamalo. (smích) Začali jsme se tehdy vyptávat na to, jak se vyrábí. Výroba má velmi dlouhou tradici, je záležitostí výhradně žen, které si prodejem másla přivydělávají, i když se starají o děti. Velmi nás oslovila myšlenka, že bychom se mohli nějak zapojit a místní komunitě pomoct. A tak vznikl nápad založit Nutt.cz.
Patricie: Zapojili jsme i moji rodinu v Ghaně, protože než se suroviny vyvezou, musí projít obsáhlou kontrolou. Jejím cílem je zajistit kvalitu, která odpovídá určení na export. Navíc je potřeba počítat s tím, že zde platí africký čas – zkrátka někdy věci trvají déle, než člověk očekává. Občas je třeba ledacos popohnat, a to by se nám z Česka dělalo špatně, takže s tím nám pomáhá hlavně jeden z dědečkových bratrů.
Jak se tedy bambucké máslo vůbec vyrábí?
Patricie: Bambucké máslo je z oříšků posvátného stromu – máslovníku afrického, který roste pouze v pásu savan subsaharské Afriky, jinde ho nenajdete. Protože je strom posvátný, tak se oříšky netrhají, ale pouze sbírají spadané. Vše je ryze ženská činnost, která je mužům zapovězená. Je to velmi přirozený proces, stromy se nepěstují kvůli výrobě bambuckého másla. Jsou součástí přirozené podoby krajiny. Poté se oříšky máčí ve vodě, následně se nechají sušit na sluníčku, kde popraskají, a jsou připravené na drcení. To probíhá ve velkých dřevěných hmoždířích. Další fází je zahřátí ve vodě ve velkých kádích nad otevřeným ohněm. Při tom se uvolňuje tuk, který stoupá na hladinu, kde se sbírá. Tuk se přefiltruje od skořápek a dalších věcí a velmi dlouho ho ženy ručně hnětou, až z toho vznikne finální máslo.
Petr: Je to takový tradiční proces, matka ho učí dceru, a tak se dále předávají dovednosti zpracování, které na rozdíl od průmyslového zachovává všechny účinné látky, a navíc v původních přírodních poměrech. Existují i způsoby výroby, které proces ulehčují. Myslím například lisování za studena, které z ořechů máslovníku nedostane všechny důležité látky (antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny a vitamíny). Například vitamín E, nejdůležitější antioxidant vůbec, nejen co se kůže týče, se v bambuckém másle lisovaném za studena nenachází vůbec. Ta tradiční metoda je zkrátka pro výrobu kosmetiky nejvhodnější. Za studena lisované máslo je maličko teplotně stabilnější, proto se nejvíce využívá v potravinářství. Najdete ho v cukrovinkách jako bambucký tuk.
V čem je bambucké máslo lepší než normální krém?
Petr: Krém je voda a tuk. Výrobci kosmetiky dokážou smíchat tuk s vodou tak, aby dlouho vydržel v regálech drogerií nebo supermarketů. Ale musí použít emulgátory, které zajistí, že se vodní a tuková složka nerozdělí. Dále v krémech musí být stabilizátory a konzervanty, jelikož jsou díky přítomnosti vody velmi náchylné na plísně a bakterie. Já jsem toho názoru, že je lepší koupit si účinnou látku (bambucké, kakaové či jiné máslo nebo olej) a použít čerstvou pitnou vodu, kterou máme doma. Navlhčím pokožku a namažu. Na kůži se vytvoří emulze podobná té v krabičce s krémem, ale bez chemie a zbytečných látek. Když chci dosáhnout ještě lepších výsledků nebo si péči o sebe udělat ještě zajímavější, použiji květovou vodu. Nemusíme zkrátka kupovat vodu v drahých krémech, máme ji doma. Ani tu vodu nemusíme převážet z jiné země, nebo dokonce kontinentu. S bambuckým máslem si můžete sami určit, kolik si přidáte vody. Když chci pečovat o pleť nebo ruce, nechám na pokožce pár kapek vody, protože chci, aby se máslo rychle vstřebalo. Když si ale chci namazat nohy, tak nemusím přidávat vodu vůbec. Každá pokožka je navíc jiná a mění se v ročních obdobích. Výhoda našich výrobků je v tom, že si každý zvolí intuitivně, kolik másla a kolik vody použít. Po pár použitích člověk získá schopnost si takto namíchat vhodnou péči pro ten konkrétní okamžik. Není potřeba mít speciální denní, noční krém atd. Bambucké máslo má spoustu skvělých vlastností a můžete ho použít na vše. My máslo obohacujeme dalšími oleji, vlastními maceráty a esencemi, které mu propůjčují výjimečné vlastnosti. Naším cílem je naučit české ženy, že kosmetika, která neobsahuje vodu, ale účinné látky, je výhodnější ve všech směrech. Ženy to už pak naučí i své muže. (smích)
Takže nemáte žádné speciální edice?
Petr: Samozřejmě se chceme co nejvíce přiblížit potřebám, které lidé nejčastěji mají. Takže každá naše řada – máme jich 10 – se zaměřuje na trochu jiný typ pleti. Na problematickou pleť máme máslo inspirované ajurvédskými procedurami, které obsahuje mátu, kafr, libavku, kurkumu a další esence, které umí pomoci s dospělým či hormonálním akné nebo problematickou pletí. Bambucké máslo skutečně pomůže všem typům pleti, ale díky bylinným přísadám na míru pro jednotlivé potřeby vznikají takové speciální kombinace vhodné např. na ekzémy, jizvy, strie, atp. Každou variantu mohou zákazníci použít na tělo, ruce a další. Nemusí mít doma 10 různých krémů na to a tamto. Stačí jeden či dva.
Patricie: Bylinky s naší pokožkou dokážou opravdové divy. Teď chystáme i další másla s příměsí macerovaných bylin. Máme také bylinné čaje, které nám zase pomohou zevnitř. Vždy ten problém vychází zevnitř a kůže nám to jen dává najevo například ekzémem. Připravili jsme ve spolupráci s bylinkářkou, která víc než 30 let léčí tinkturami a čaji vlastní výroby, pět detoxikační čajových směsí. Jsou to 14denní kúry, které příjemným bylinným čajem harmonizují naše vnitřní prostředí.
Když jste zmiňovali tu trvanlivost: člověk by si mohl říct, že máslo asi nebude moc trvanlivé. Jak to tedy je?
Patricie: Čisté surové bambucké máslo vydrží zhruba 4 roky. Má delší trvanlivost než třeba kokosový olej. Přímo naše výrobky mají trvanlivost rok od výroby, protože přidáváme další oleje a esence, které už mají kratší trvanlivost. Ten rok je ale skutečné minimum, velmi často se stává, že dámám máslo vydrží přes dva roky ve stále stejné kvalitě.
Petr: Je rozdíl mezi živočišným a rostlinným máslem a jeho trvanlivostí. Takže si to nesmíme plést. Není tedy potřeba do naší kosmetiky přidávat cokoliv na konzervaci. Máslu nevadí ani když se zahřeje či zchladí. Velmi jsme si pohráli s obalem. Čiré sklo je chráněné bambusem, který zajišťuje, aby se na slunci máslo hned neroztékalo. Proto máme unikátní obal, který je dokonce vratný.
Podporujete i místní komunitu v Ghaně projektem Příroda lidem. Jak to funguje?
Patricie: Z každého produktu, ve kterém je bambucké máslo, jde 5 Kč stranou. Spolu s komunitou žen, které máslo vyrábí, se snažíme vždy vymyslet nějaký projekt, který by jim zlepšil výrobu nebo jim jinak pomohl. Například část výtěžku zatím šla na nové auto, které ve vesnici používají. Dále máme vymyšleno, že bychom chtěli postavit sklep, kde by mohlo máslo rychleji tuhnout. Prostě chceme podporovat věci, do kterých by sami neinvestovali, ale pomohou jim. Kvůli povinnému očkování na žlutou zimnici, které do dvou let nechceme dětem dávat, jsme se do Ghany už dlouho nedostali. Máme tři syny ve věku 5 a půl, 2 a půl a 6 měsíců. Takže cesty do Ghany jsou trochu komplikovanější než před těmi 6 lety. (smích) Rozhodli jsme se, že v duchu pozitivních zpráv po dobu jednoho týdne od publikování rozhovoru příspěvek zdvojnásobíme.
Jaký je u vašich zákazníků nejoblíbenější produkt?
Petr: Ze všeho, co na Nutt.cz máme, je nejoblíbenější varianta mandarinka a neroli. Je určená na smíšenou pleť a je žádaná i kvůli nádherné květové vůni. Neroli je jedna z nejušlechtilejších esencí, která se získává z květů hořkého pomeranče, podporuje lymfatický systém a pomáhá kůži zbavit se toxických látek, její skvělé využití je například i na masáže nebo k porodům. Počátek jejího používání se datuje až do starověkého Egypta, tam ji údajně využívali i pro její afrodiziakální účinky. My se vůbec snažíme inspirovat tradičními plodinami a bylinami, které najdete v celostních medicínách, jako je ajurvéda nebo tradiční čínská medicína.
Co chystáte ještě do budoucna?
Patricie: Nově plánujeme limitovanou edici kakaového másla z Ghany se vzácnými esencemi, jantarem, damašskou růží atp. Bude skvělé na zralejší pleť a vynikne smyslnou vůní. Už jsme s nejvěrnějšími zákazníky testovali tekuté černé mýdlo, které si brzy budou moci koupit všichni. Pomáhá na rozsáhlé akné nebo ekzémy. Jde o tradičně a bez louhu vyráběné mýdlo, které se připravuje také v Ghaně. Zmýdelňují se rostlinné tuky s popelem ze slupek z kakaových bobů, jako se to dělalo v historii u nás s lojem a popelem. Naši směs tohoto mýdla, aloe vera a léčivých esencí si klienti velmi pochvalovali, takže brzy půjde oficiálně do prodeje. Právě řešíme obal, chceme, aby v sobě nesl myšlenku udržitelnosti stejně jako naše bambusové obaly. Také musíme přinést víc obsahu, který pomůže s konkrétními kožními problémy z celostního pohledu. Rádi bychom sdíleli zkušenosti našich zákazníků, které jsou z reálného života. Vytvoříme pro zákazníky naši „komunitní“ sekci Nutt.cz.
Medailonek
Patricie Votíková a Petr Bartoš mají kromě společného podnikání i tři krásné děti. Patricie je původně vystudovaná kadeřnice, pokračovala na Českou zemědělskou univerzitu studovat tropy a subtropy, protože ji to už tehdy táhlo k jejím kořenům. Nějakou dobu pracovala ve společnosti Philip Morris, než si uvědomila, že to není ten správný směr v jejím životě, který našla až v kosmetice a péči o sebe. Petr nejdříve studoval žurnalistiku, ale nechtěl se touto cestou ubírat, tak se vrhnul ještě na studium ekonomie. Poté pracoval ve Velké Británii v Bentley a pokračoval v dalších společnostech v oblasti obchodu a technologií. Nakonec se rozhodl pustit do vlastního podnikání, kde konečně vidí jasný smysl svého pracovního života.
Autorský článek Barbary Tesařové, Nutt.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…