Se zvýšenými požadavky na práci a studium z domova tráví mnoho z nás u počítačové obrazovky více času než obvykle. V kombinaci s teprve nedávno minulými temnějšími a kratšími dny v zimním období a omezeným pohybem venku se ocitáme v ordinacích očních lékařů dříve, než bychom si přáli. Cvičení očí naše problémy sice nevyřeší, zhoršování zraku ale může zpomalit.
Vědci z Harvardovy univerzity vyvracejí několik běžných mýtů týkajících se této problematiky. Jeden z hlavních závěrů potvrzuje, že si pro vytrénování zrakových svalů nepotřebujeme pořizovat drahé on-line programy se speciálními cviky. Některé z běžných očních vad, jako jsou krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus či tuhnutí čočky související s věkem, těmito cviky nevyřešíme.
Neměli bychom věřit ani tvrzení, že brýle naše oči oslabují. Jde o naše vnímání. Lidé mají vyšší toleranci k rozmazanému vidění, dokud nezačnou nosit odpovídající brýle. Jakmile si navyknou na ostrý obraz, splývající věci v okolí už pro ně nejsou přijatelné. To samé platí také s vadami, které se s věkem zhoršují – nevidíme hůře kvůli líným očím z brýlí, ale protože stárneme.
Centrum zdravého vidění proto přináší několik tipů, jak si zrak uchovat. Nejjednodušším, nejrychlejším a nejpřirozenějším tréninkem očních svalů je mrkání. Je dobré na něj myslet hlavně ve chvíli, kdy se soustředíme na jedno místo nebo bod a máme tendenci na zdánlivě automatický pohyb víček zapomínat. Vyhneme se díky tomu červeným a suchým očím.
Dalším tipem je uvolnění. Zkuste přestat krčit obočí a zaostřovat na objekt. Místo toho se zadívejte okolo nebo do dálky, aniž byste se snažili zahlédnout detaily. Ještě lepší je, když k této technice připojíte pohyb, což oči stimuluje k aktivitě. Praktickou pomůckou je známé pravidlo 20–20–20, které doporučuje, abychom se při soustředěném používání obrazovky každých 20 minut zadívali na objekt vzdálený 20 stop (šest metrů) po dobu 20 vteřin.
Zlenivění očí předchází také střídání pohledu do dálky s pohledem na bod v blízkosti zhruba 35 centimetrů od obličeje. Cílem není na něj ostřit, ale pouze měnit ohnisko, se kterým oko pracuje. Na každou vzdálenost se doporučuje dívat okolo tří až čtyř sekund a cvik opakovat po dobu pěti minut.
Pro oči je příjemné také relaxovat. Jednou z technik je „palming“, při němž si oči zakryjeme dlaněmi, abychom jim vytvořili tmu. Zážitek můžeme zintenzivnit tím, že si ruce o sebe rychle protřeme, což je zahřeje. Platí, že čím déle, tím lépe, ale už minuta by měla pomoci.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…