Výzkumníci se rozhodli pozorovat mravence a získané poznatky zkusit aplikovat při léčbě nemocných lidí. Subsaharští mravenci matabele jsou totiž podle posledních zjištění nejen precizní lovci, ale i lékaři. Při lovu termitů, svého jediného zdroje potravy, se často zraní, protože termiti se zuřivě brání a způsobují útočníkům vážná zranění. Mravenci ale mají zvláštní schopnost uzdravovat své kamarády: dokážou rozpoznat, kdy je zranění infikované, a léčit je antimikrobiálními látkami, které si sami vyrobí, informoval server Radio Wave.
„Mají velmi propracovaný systém, jak se s pozoruhodnou účinností vypořádat s nebezpečnými a někdy i smrtelnými infekcemi,“ uvedl vědec z katedry ekologie zvířat a tropické biologie na Würzburské univerzitě Erik Frank. Ve své studii se zaměřil na mravence nakažené bakterií pseudomonas aeruginosa, což je běžná infekce při poranění. Stejný mikrob mimochodem loni ve Spojených státech kontaminoval oční kapky pro lidi, způsobil případy slepoty a úmrtí a je rezistentní vůči lékům.
Díky výzkumu se podařilo zjistit, že mravenci při ošetřování infikovaných ran produkují látku složenou ze 100 chemických sloučenin a 41 proteinů. Díky tomu aplikují na ránu druhého mravence něco jako širokospektrální antibiotikum. Některé z těchto sloučenin by podle vědců mohly mít využití i ve zdravotnictví.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…