Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Foto: Gabriela Brázdová

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti, nebo vyrazit za štěstím? Hlavní hrdinka zfilmovaného bestselleru Jíst, meditovat, milovat se rozhodla pro druhou variantu. Vydat se spolu s ní na cestu za sebepoznáním můžete i vy, nebudete litovat.

Asi každý někdy zažívá dny, kdy se kazí vše, na co sáhne. Občas nastanou i prekérní situace, kdy se zdá, že už prostě nemůžete dál. Nejraději byste si sbalili batoh, všechno nechali za sebou a prostě jen zmizeli. Jak velký dopad může takové rozhodnutí mít?

Elizabeth Gilbertová měla zdánlivě vše – zajímavou práci, pohodového manžela, velký dům. Její život se však ze dne na den zhroutil jako domeček z karet. Rozvedla se a sužovaly ji deprese. Aby se z toho všeho vzpamatovala, odhodlá se k radikálnímu kroku. Dopřeje si čas a prostor zjistit, kdo ve skutečnosti je a co opravdu v životě chce. Opustí tedy zaměstnání a úplně sama se vydá na roční pouť kolem světa.

Hlavní hrdinka na své cestě objevila i lásku k jídlu. Ilustrační foto: Freepik

Kniha je o hledání sama sebe, svého místa v životě a sebepřijetí. Celý příběh je protkaný nitkou sebelásky. Autorka prostřednictvím Elizabeth zdůrazňuje její nezbytnost. Pokud totiž člověk nemá rád sám sebe a neví, kým je, jak může očekávat lásku a přijetí od ostatních? „Uznávám, že nejsem ten typ, který vypadá úžasně úplně ve všem, ale nemůžu si pomoct – pořád se mám ráda,“ svěřuje se Elizabeth v knize.

Během listování tímto bestsellerem tak přichází uvědomění, že ačkoliv se nacházíme v sebesvízelnější životní situaci nebo už nejsme nejmladší, vždycky se můžeme rozhodnout pro změnu. Každý má právo na štěstí a není vždy nutné za ním cestovat na druhý konec světa. Někdy si stačí dopřát pořádnou dávku nadhledu a sebrat odvahu udělat krůček do neznáma. Ať už jde o změnu zaměstnání, stěhování mimo dosah velkoměsta nebo cokoliv jiného. Jen my jsme strůjci svého osudu.

Elizabeth Gilbertová přednášela na konferenci TED o kreativitě. Foto: Erik Charlton, Wikimedia Commons

Slovo autorky článku:

„Jíst, meditovat, milovat už v názvu spojuje tři věci, bez kterých si nedovedu představit život. Odpovídá tomu i samotná kniha, která je sice duchovně zaměřená, ale i zábavná. Povzbudí a přesvědčí vás, že nikdy není pozdě začít si plnit sny. Stačí jen sebrat odvahu a pustit se do věcí po hlavě. Příběh Elizabeth mi opět připomenul, že je někdy lepší nad věcmi moc nerozmýšlet a řídit se srdcem.“

Knihu Jíst, meditovat, milovat zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Vesnické hody a zakázaná láska – prvotina Gabriely Brázdové vás dojme

V Jeruzalémě nalezen šperk z období helénismu

Mazlíček jako životní parťák. Studie říká, že přináší stejně štěstí jako manželství nebo blízké přátelství

Důvěra v novináře jako štít proti konspiracím. Nová studie přináší nadějný pohled

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…