Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Foto: Gabriela Brázdová

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti, nebo vyrazit za štěstím? Hlavní hrdinka zfilmovaného bestselleru Jíst, meditovat, milovat se rozhodla pro druhou variantu. Vydat se spolu s ní na cestu za sebepoznáním můžete i vy, nebudete litovat.

Asi každý někdy zažívá dny, kdy se kazí vše, na co sáhne. Občas nastanou i prekérní situace, kdy se zdá, že už prostě nemůžete dál. Nejraději byste si sbalili batoh, všechno nechali za sebou a prostě jen zmizeli. Jak velký dopad může takové rozhodnutí mít?

Elizabeth Gilbertová měla zdánlivě vše – zajímavou práci, pohodového manžela, velký dům. Její život se však ze dne na den zhroutil jako domeček z karet. Rozvedla se a sužovaly ji deprese. Aby se z toho všeho vzpamatovala, odhodlá se k radikálnímu kroku. Dopřeje si čas a prostor zjistit, kdo ve skutečnosti je a co opravdu v životě chce. Opustí tedy zaměstnání a úplně sama se vydá na roční pouť kolem světa.

Hlavní hrdinka na své cestě objevila i lásku k jídlu. Ilustrační foto: Freepik

Kniha je o hledání sama sebe, svého místa v životě a sebepřijetí. Celý příběh je protkaný nitkou sebelásky. Autorka prostřednictvím Elizabeth zdůrazňuje její nezbytnost. Pokud totiž člověk nemá rád sám sebe a neví, kým je, jak může očekávat lásku a přijetí od ostatních? „Uznávám, že nejsem ten typ, který vypadá úžasně úplně ve všem, ale nemůžu si pomoct – pořád se mám ráda,“ svěřuje se Elizabeth v knize.

Během listování tímto bestsellerem tak přichází uvědomění, že ačkoliv se nacházíme v sebesvízelnější životní situaci nebo už nejsme nejmladší, vždycky se můžeme rozhodnout pro změnu. Každý má právo na štěstí a není vždy nutné za ním cestovat na druhý konec světa. Někdy si stačí dopřát pořádnou dávku nadhledu a sebrat odvahu udělat krůček do neznáma. Ať už jde o změnu zaměstnání, stěhování mimo dosah velkoměsta nebo cokoliv jiného. Jen my jsme strůjci svého osudu.

Elizabeth Gilbertová přednášela na konferenci TED o kreativitě. Foto: Erik Charlton, Wikimedia Commons

Slovo autorky článku:

„Jíst, meditovat, milovat už v názvu spojuje tři věci, bez kterých si nedovedu představit život. Odpovídá tomu i samotná kniha, která je sice duchovně zaměřená, ale i zábavná. Povzbudí a přesvědčí vás, že nikdy není pozdě začít si plnit sny. Stačí jen sebrat odvahu a pustit se do věcí po hlavě. Příběh Elizabeth mi opět připomenul, že je někdy lepší nad věcmi moc nerozmýšlet a řídit se srdcem.“

Knihu Jíst, meditovat, milovat zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…