Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Foto: Gabriela Brázdová

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti, nebo vyrazit za štěstím? Hlavní hrdinka zfilmovaného bestselleru Jíst, meditovat, milovat se rozhodla pro druhou variantu. Vydat se spolu s ní na cestu za sebepoznáním můžete i vy, nebudete litovat.

Asi každý někdy zažívá dny, kdy se kazí vše, na co sáhne. Občas nastanou i prekérní situace, kdy se zdá, že už prostě nemůžete dál. Nejraději byste si sbalili batoh, všechno nechali za sebou a prostě jen zmizeli. Jak velký dopad může takové rozhodnutí mít?

Elizabeth Gilbertová měla zdánlivě vše – zajímavou práci, pohodového manžela, velký dům. Její život se však ze dne na den zhroutil jako domeček z karet. Rozvedla se a sužovaly ji deprese. Aby se z toho všeho vzpamatovala, odhodlá se k radikálnímu kroku. Dopřeje si čas a prostor zjistit, kdo ve skutečnosti je a co opravdu v životě chce. Opustí tedy zaměstnání a úplně sama se vydá na roční pouť kolem světa.

Hlavní hrdinka na své cestě objevila i lásku k jídlu. Ilustrační foto: Freepik

Kniha je o hledání sama sebe, svého místa v životě a sebepřijetí. Celý příběh je protkaný nitkou sebelásky. Autorka prostřednictvím Elizabeth zdůrazňuje její nezbytnost. Pokud totiž člověk nemá rád sám sebe a neví, kým je, jak může očekávat lásku a přijetí od ostatních? „Uznávám, že nejsem ten typ, který vypadá úžasně úplně ve všem, ale nemůžu si pomoct – pořád se mám ráda,“ svěřuje se Elizabeth v knize.

Během listování tímto bestsellerem tak přichází uvědomění, že ačkoliv se nacházíme v sebesvízelnější životní situaci nebo už nejsme nejmladší, vždycky se můžeme rozhodnout pro změnu. Každý má právo na štěstí a není vždy nutné za ním cestovat na druhý konec světa. Někdy si stačí dopřát pořádnou dávku nadhledu a sebrat odvahu udělat krůček do neznáma. Ať už jde o změnu zaměstnání, stěhování mimo dosah velkoměsta nebo cokoliv jiného. Jen my jsme strůjci svého osudu.

Elizabeth Gilbertová přednášela na konferenci TED o kreativitě. Foto: Erik Charlton, Wikimedia Commons

Slovo autorky článku:

„Jíst, meditovat, milovat už v názvu spojuje tři věci, bez kterých si nedovedu představit život. Odpovídá tomu i samotná kniha, která je sice duchovně zaměřená, ale i zábavná. Povzbudí a přesvědčí vás, že nikdy není pozdě začít si plnit sny. Stačí jen sebrat odvahu a pustit se do věcí po hlavě. Příběh Elizabeth mi opět připomenul, že je někdy lepší nad věcmi moc nerozmýšlet a řídit se srdcem.“

Knihu Jíst, meditovat, milovat zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Vzácný úkaz zaznamenán v Číně. Podívejte se, co vyrazilo dech veřejnosti

Duševní hygiena by měla být více zastoupena ve školní docházce, říká Češka studující experimentální psychologii v Oxfordu

Sochy ohrožených zvířat z písku potěší návštěvníky Pusteven

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…