Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Astronomové objevili tři nové měsíce

Ilustrační foto: Pexels

V obrovském prostoru vesmíru se naše sluneční soustava může zdát jako pouhá skvrna, přesto stále odhaluje nové zázraky. Nedávno astronomové oznámili objev tří dalších měsíců: dva se nacházejí na oběžné dráze kolem Neptunu a jeden kolem Uranu, informoval server Earth.

Uran a Neptun, ledoví obři sluneční soustavy, sestávají především z husté tekutiny z ledových materiálů, jako je voda, metan a čpavek, nad malým skalnatým jádrem. Nedávné snímky napravily mylné představy o jejich vzhledu a ukázaly, že obě planety jsou si barevně podobnější, než se dříve myslelo. Tým vedený doktorem Scottem S. Sheppardem z Carnegie Institution for Science rovněž identifikoval další nebeská tělesa obíhající tyto dvě nejvzdálenější planety sluneční soustavy, vzdálené více než 30 milionů mil. „Tři nově objevené měsíce patří mezi nejslabší, které kdy byly zaznamenány kolem těchto dvou ledových obřích planet pomocí pozemských dalekohledů,“ řekl Sheppard. Odhalit tak slabé objekty vyžadovalo speciální zpracování obrazu.

Uranský měsíc, dočasně pojmenovaný S/2023 U1, čeká na trvalé jméno, které bude v souladu s tradicí pojmenovávat měsíce Uranu podle postav ze Shakespearových děl.

Jasnější ze dvou nových neptunských měsíců, prozatímně pojmenovaný S/2002 N5 a objevený pomocí stejného dalekohledu, měří v průměru asi 14 mil a oběžnou dráhu dokončí za téměř devět let. 

Druhý, slabší měsíc s názvem S/2021 N1, objevený teleskopem Subaru na Havaji, má průměr přibližně 8,5 mil a oběžnou dobu téměř 27 let. Tyto měsíce budou nakonec pojmenovány po jedné z 50 nereidských mořských bohyní z řecké mytologie, jak velí tradice pojmenování neptunských měsíců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Kolik planet byste potřebovali? Udělejte si test a zjistěte svou ekologickou stopu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…