Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zbavte se bradavic bez chemie. Vlaštovičník pomůže i na plísně a vředy

Ilustrační foto: Pixabay

Bylinky jsou balzámem pro naše těla. V lidovém léčitelství vyniká například vlaštovičník – bylina římských legionářů, která si poradí nejen s bradavicemi. Je téměř nemožné ji minout, roste na každé zahradě, louce nebo v parku.

Vlaštovičník větší byl první bylinou, kterou římské legie vysazovaly kolem pevností. Jak ale tuto rostlinku rozeznat od zbytečného plevele? Když utrhnete nebo zlomíte její stvol, vyteče z něj hustá žluto-oranžová tekutina. Právě díky ní dostala bylinka své jméno. Její čerstvou šťávu totiž vlaštovky vkládaly do očí mláďatům, aby lépe viděla.

Z vlaštovičníku můžete vyrobit tinkturu. Ilustrační foto: Depositphotos

Vlaštovičník obsahuje více než dvacet alkaloidů, díky nimž působí antibioticky a antiviroticky. Pomáhá tak zbavit se bradavic, které jsou virového původu. Můžete je přímo potírat šťávou nebo se spolehnout na tinkturu. Odvar z vlaštovičníku se osvědčil také na mykózu nebo bércové vředy. To ale není všechno. S jeho pomocí lze zmírnit i jaterní, žlučníkové a oční onemocnění. Navíc posiluje srdce, pomáhá při angíně a tlumí dráždivý kašel.

A kdy se vydat na sběr? Vlaštovičníková šťáva se nyní po utržení zbarvuje do oranžova, což znamená, že je léčivější než začátkem jara, kdy měla spíše žlutou barvu. Právě teď je tedy nejvhodnější čas popadnout košík a vyrazit do přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…