Írán nemá v poslední době zrovna dvakrát dobrou pověst kvůli místnímu režimu, jenž má ke svobodě hodně daleko. Proto jeden z nejnovějších objevů, který odtamtud pochází, překvapil nejen veřejnost, ale i samotné vědce. Vypadá to totiž, že odtamtud pochází červená rtěnka, informoval server Radio Wave.
Vědci z univerzit v Padově a Teheránu nalezli chloritovou lahvičku s tmavě červeným práškem u řeky Hilal v provincii Kermán. Nacházela se mezi předměty, které vyplavila voda z hrobů civilizace předcházející Peršanům, v sumerském písmu známé jako Maraši a v akkadském jako Parašum. Objev je starý přes čtyři tisíce let.
Podle výzkumu by líčidlo mělo pocházet z doby bronzové a jeho výrobu archeologové datují mezi lety 1936 a 1687 před naším letopočtem. Jde tak o nejstarší objevený kosmetický přípravek v regionu Blízkého východu. Díky analýze složení vědci zjistili, že se až nápadně podobá recepturám, které se na výrobu rtěnek používají dnes. „Zatímco staroíránské podkladové báze, oční stíny a růžové barvy se vyráběly převážně z uhličitanů olova, nově objevená kosmetika obsahuje minimální množství olovnatých minerálů. To může naznačovat, že si výrobci této kosmetiky na rty byli vědomi potenciálního nebezpečí přímého orálního požití olova,“ popsali odborníci.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…