V udržitelném zemědělství už nejsou žádní zelenáči. Výživné výhonky neboli microgreens teď chtějí udělat mnohem dostupnější – nejen špičkovým gastronomickým podnikům, ale i běžným domácnostem. Do jejich pěstování se tak zakladatelé firmy s příznačným názvem rostutu pustili v samotném srdci Brna.
Jak přispět k řešení nastupující ekologické krize? Petr, Dan a Ondra se rozhodli změnit způsoby tradičního zemědělství. Soustředí se proto na nové technologie, které jim umožňují pěstovat zeleninu a bylinky mnohem šetrněji k přírodě i lidskému zdraví. Aquaponické a vertikální pěstování rostlin totiž šetří až 90 procent spotřebované vody a využité orné půdy, a navíc výrazně snižuje uhlíkovou stopu.
Brněnská firma rostutu se nyní soustředí především na produkci oblíbených microgreens. Jedná se o mladé výhonky zeleniny, které se sklízí těsně po vyvinutí děložních lístků. V rané fázi vývoje je totiž koncentrace vitamínů, minerálů a antioxidantů až 40krát větší než v dospělosti.
Při pěstování microgreens se navíc obejdou bez průmyslových hnojiv i pesticidů. K zákazníkům, kterých neustále přibývá, se pak výhonky dostanou jednoduše – najdou je v brněnských prodejnách zdravé výživy nebo jim je nadšení pěstitelé sami dovezou domů i do kanceláře.
Kromě výhonků brzy chystají uvést na trh i další lokální ekologicky pěstované produkty, aby tak přispěli k udržitelné produkci zdravých potravin v České republice.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…