V letošním roce proběhnou volby ve více než 60 zemích po celém světě, nevyjímaje USA, Velké Británie, Indie, Evropské unie včetě Česka i Slovenska, Ruska a Běloruska a značného množství afrických států. Jejich narušování by mělo být u konce. Během šestnáctého ročníku Mnichovské bezpečnostní konference totiž podepsaly největší technologické společnosti pakt, který má zabránit využívání nástrojů umělé inteligence při volbách po celém světě, informoval server Radio Wave.
Odborníci varovali před riziky spojenými s nástroji generativní AI, které mohou být během volebních kampaní zneužité k šíření dezinformací. Technologičtí giganti se rozhodli dobrovolně přijmout preventivní opatření, která se budou zaměřovat hlavně na vygenerovaná videa, obrazy, hlasové nahrávky nebo zvuky, v nichž budou figurovat političtí kandidáti a další klíčoví aktéři demokratických voleb. Zároveň by se měl pakt týkat také obecně šířených dezinformací o volbách. Giganti se dohodli, že budou deepfakes zakazovat a blokovat. Podle společností by totiž obsahy měly být na sociálních sítích a platformách automaticky označené jako generované umělou inteligencí, aby každý z uživatelů mohl tuto skutečnost zvážit sám.
Dohoda mezi technologickými giganty má spíše symbolické dopady. Někteří to považují za nedostatečné, ale snaha společností je obecně oceňovaná.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…