Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový objev brněnských výzkumníků usnadní léčbu nachlazení a sníží státní výdaje

Dominik Hrebík. Foto: CEITEC

Vědci z brněnského Středoevropského technologického institutu (CEITEC) odhalili způsob, jakým uvolňují rhinoviry svůj genom do lidské buňky, kterou tím infikují. Podařilo se jim vyvrátit současnou hypotézu, že je to způsobeno kyselým pH, a zaměřili se na buněčné receptory. Jejich objev může vést k novému způsobu léčby.

Rhinoviry se vyskytují na celém světě a způsobují nejčastější lidské infekce, jako je nachlazení a další onemocnění dýchacích cest. Mezi příznaky nákazy patří bolest v krku, rýma, ucpaný nos, kýchání nebo kašel. I když tato onemocnění nemají zásadní negativní dopady na lidské zdraví, nesou s sebou náklady pro celou společnost v podobě zameškané školní docházky, nepřítomnosti v práci a snížené produktivity nebo výdajů na lékařskou péči.

Dosud nebylo jasné, jak se vir naváže na buněčné receptory a co spouští uvolňování virového genomu uvnitř buňky, čímž převezme kontrolu a produkuje další viry. Doktorand Dominik Hrebík, který výzkumný tým vede, se rozhodl sledovat tyto události pod velmi přesným kryo-elektronovým mikroskopem a vystavit virus nízkému pH. Mělo se za to, že kyselé prostředí spustí uvolnění virového genomu.

Při experimentu se však nic nestalo, takže vědci museli hledat odpověď jinde. Zaměřili se na protein, na který se virus váže. „Všiml jsem si, že po navázání na protein ICAM-1 virus mění strukturu své proteinové skořápky a RNA genomu, což předtím ještě nikdo nevypozoroval. Jak jsme později zjistili, tento krok je zcela zásadní pro následné uvolnění genomu,“ vysvětluje mladý vědec. Zjištění, že klíčovou roli v nákaze buňky hraje receptor, může vést k novému způsobu léčby založené na principu blokace navázání viru na buněčný protein nebo blokace uvolňování genomu uvnitř buňky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…