Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Foto: Gabriela Brázdová

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod stromečkem malým čtenářům a jejich rodičům. Zkrátka všem, kteří se někdy v životě báli a překonat strach pro ně byla výzva. Příběh O veverčákovi, který se bál, z pera Katie O´Donoghue vyšel tento rok konečně v češtině.

Autorka je terapeutkou pro děti a mládež s praxí v oblasti umění a designu, navíc má magisterský titul v oboru psychoterapie uměním. Své znalosti a dovednosti uplatňuje při psaní. Prostřednictvím laskavého příběhu O veverčákovi a jeho lesních dobrodružstvích se čtenáři naučí techniky zvládání strachu a stresu a uvědomí si, že ačkoliv se všichni občas cítíme ustaraní, nemusíme těmto problémům čelit sami.

Foto: Gabriela Brázdová

Kniha vypráví příběh malého Veverčáka, který od posledního podzimu neopustil své hnízdečko. Potřebuje nasbírat oříšky na dlouhou zimu, ale má příliš velké obavy, které mu výpravu znemožňují. Naštěstí má Veverčák v lese spoustu kamarádů, kteří mu poradí a podpoří ho v tom, aby opustil svůj příbytek. Přítel Ježek mu třeba poradí toto: „Já, když se bojím, se schoulím pevně do klubíčka a vytáhnu všechny své bodliny, aby mi nikdo nemohl ublížit. To mě chrání, když je čeho se bát, ale občas se to stává i bezdůvodně a o ty moje bodliny se pak můžou popíchat i moji kamarádi! A to vůbec není dobré! Proto si pamatuj, že strach se může objevit, když se bojíme oprávněně, ale někdy je jen v našich představách.“

Slovo autorky článku:

Pohádka je psaná větším písmem, tudíž ji zvládnou přečíst i čerství čtenáři, nejsou tak nutně závislí na rodičích či vychovatelích, to považuji za velké plus. Příběh přitom nabízí spoustu mouder a poučení nejen pro malé, ale i velké. Navíc jej doprovází půvabné ilustrace, tudíž je radost knihou listovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…