Hudba má významnou schopnost probouzet naše emoce, informoval server Earth. Výzkumy potvrzují, že poslech muziky může aktivovat emocionální a imaginativní okruhy v našem mozku. Odborníkům přesto nedávala spát otázka: vyvolává zážitek z živé hudby jinou nervovou odezvu ve srovnání s jejím nahraným protějškem?
Výzkumný tým vedený profesorem Saschou Frühholzem z Curyšské univerzity se zaměřil na rozeznání odlišných účinků živé a reprodukované hudby na emocionální procesy lidského mozku. Ústředním bodem jejich zkoumání byl experiment s živým pianistou, jehož výkon se dynamicky vyvíjel, aby zvýšil emocionální odezvy v amygdalách posluchačů – emočním propojení mozku. Pomocí magnetické rezonance tým monitoroval aktivitu amygdaly jak u publika, tak u interpreta v reálném čase. Aby bylo možné provést srovnání, bylo publikum také vystaveno nahrané verzi stejného díla v podání stejného umělce.
Studie prokázala, že příjemné a nepříjemné emoce v podobě živé hudby vyvolávají v amygdale mnohem vyšší a konzistentnější aktivitu než reprodukovaná hudba. „Živé vystoupení také stimulovalo aktivnější výměnu informací v celém mozku, což ukazuje na silné emoční zpracování v afektivních a kognitivních částech mozku,“ vysvětlil Frühholz. Živá vystoupení navíc podpořila ráznější výměnu informací v celém mozku a podtrhla sílu živé hudby při zapojení jak afektivních, tak kognitivních oblastí mozku.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…