Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Ilustrační foto: Pixabay

Hudba má významnou schopnost probouzet naše emoce, informoval server Earth. Výzkumy potvrzují, že poslech muziky může aktivovat emocionální a imaginativní okruhy v našem mozku. Odborníkům přesto nedávala spát otázka: vyvolává zážitek z živé hudby jinou nervovou odezvu ve srovnání s jejím nahraným protějškem?

Výzkumný tým vedený profesorem Saschou Frühholzem z Curyšské univerzity se zaměřil na rozeznání odlišných účinků živé a reprodukované hudby na emocionální procesy lidského mozku. Ústředním bodem jejich zkoumání byl experiment s živým pianistou, jehož výkon se dynamicky vyvíjel, aby zvýšil emocionální odezvy v amygdalách posluchačů – emočním propojení mozku. Pomocí magnetické rezonance tým monitoroval aktivitu amygdaly jak u publika, tak u interpreta v reálném čase. Aby bylo možné provést srovnání, bylo publikum také vystaveno nahrané verzi stejného díla v podání stejného umělce.

Studie prokázala, že příjemné a nepříjemné emoce v podobě živé hudby vyvolávají v amygdale mnohem vyšší a konzistentnější aktivitu než reprodukovaná hudba. „Živé vystoupení také stimulovalo aktivnější výměnu informací v celém mozku, což ukazuje na silné emoční zpracování v afektivních a kognitivních částech mozku,“ vysvětlil Frühholz. Živá vystoupení navíc podpořila ráznější výměnu informací v celém mozku a podtrhla sílu živé hudby při zapojení jak afektivních, tak kognitivních oblastí mozku.

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…