Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci zjistili, jaké emoce v lidech vyvolává umění

Ilustrační foto: Pexles

Finští vědci z University of Turku a Aalto University zjistili, že umění má na člověka silný vliv a prohlížení výtvarných děl v něm vyvolává zejména pozitivní emoce. Podle studie zveřejněné ve vědeckém časopise Cognition and Emotion věnovali lidé nejvíce pozornosti postavám osob.

Prohlížení umění v lidech vyvolalo mnoho různých druhů pocitů a emocí. I když se v mnoha dílech objevovala smutná či děsivá témata, emoce, které lidé prožívali, byly především pozitivní. K emocím přispěly i tělesné vjemy vyvolané uměním: čím silnější byla reakce těla na umělecké dílo, tím silnější byly emoce, které subjekt prožíval,“ říká profesor Lauri Nummenmaa z University of Turku.

Studie se zúčastnilo bezmála 1 200 respondentů z různých zemí a hodnotili emoce, které v nich vyvolalo více než 300 uměleckých děl. Vysoce až středně dobře byla hodnocena estetičnost děl, mezi nejčastější slova patřila vyváženost, krása, elegance a dojemnost. Méně časté bylo překvapení a úžas, negativní emoce pak byly spíše vzácností. Smutek a hněv v lidech vyvolávaly obrazy se scénami smrti, pohřbu nebo přepadení.

Studie byla provedena pomocí online průzkumů a záznamů pohybu očí v laboratoři. „Nejzajímavějším tématem a nejsledovanějším motivem v uměleckých dílech byly lidské postavy. Lidé mají tendenci vcítit se do emocí toho druhého, a to pravděpodobně i v případech, kdy se díváme na postavy v umění,“ doplňuje akademička Riitta Hari z Aalto University.

Tělesné vjemy mohou lidi přitahovat k umění: umění vyvolává v těle pocity a takové dráždění tělesných center potěšení je pro diváka příjemné. Proto lze emoce a tělesné vjemy, které umění vyvolává, využít například při rehabilitaci a péči o duševní zdraví,“ uzavírá profesor Nummenmaa.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…