Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci zjistili, jaké emoce v lidech vyvolává umění

Ilustrační foto: Pexles

Finští vědci z University of Turku a Aalto University zjistili, že umění má na člověka silný vliv a prohlížení výtvarných děl v něm vyvolává zejména pozitivní emoce. Podle studie zveřejněné ve vědeckém časopise Cognition and Emotion věnovali lidé nejvíce pozornosti postavám osob.

Prohlížení umění v lidech vyvolalo mnoho různých druhů pocitů a emocí. I když se v mnoha dílech objevovala smutná či děsivá témata, emoce, které lidé prožívali, byly především pozitivní. K emocím přispěly i tělesné vjemy vyvolané uměním: čím silnější byla reakce těla na umělecké dílo, tím silnější byly emoce, které subjekt prožíval,“ říká profesor Lauri Nummenmaa z University of Turku.

Studie se zúčastnilo bezmála 1 200 respondentů z různých zemí a hodnotili emoce, které v nich vyvolalo více než 300 uměleckých děl. Vysoce až středně dobře byla hodnocena estetičnost děl, mezi nejčastější slova patřila vyváženost, krása, elegance a dojemnost. Méně časté bylo překvapení a úžas, negativní emoce pak byly spíše vzácností. Smutek a hněv v lidech vyvolávaly obrazy se scénami smrti, pohřbu nebo přepadení.

Studie byla provedena pomocí online průzkumů a záznamů pohybu očí v laboratoři. „Nejzajímavějším tématem a nejsledovanějším motivem v uměleckých dílech byly lidské postavy. Lidé mají tendenci vcítit se do emocí toho druhého, a to pravděpodobně i v případech, kdy se díváme na postavy v umění,“ doplňuje akademička Riitta Hari z Aalto University.

Tělesné vjemy mohou lidi přitahovat k umění: umění vyvolává v těle pocity a takové dráždění tělesných center potěšení je pro diváka příjemné. Proto lze emoce a tělesné vjemy, které umění vyvolává, využít například při rehabilitaci a péči o duševní zdraví,“ uzavírá profesor Nummenmaa.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dějiny lidstva z pohledu žen v poutavé knize Femina Sapiens

Nová kamera umožňuje lidem vidět svět podobně jako zvířata

Faktoring jako zdroj financování podniku

Pocit hnusu nás chrání před otravou, tvrdí odbornice

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…