Finští vědci z University of Turku a Aalto University zjistili, že umění má na člověka silný vliv a prohlížení výtvarných děl v něm vyvolává zejména pozitivní emoce. Podle studie zveřejněné ve vědeckém časopise Cognition and Emotion věnovali lidé nejvíce pozornosti postavám osob.
„Prohlížení umění v lidech vyvolalo mnoho různých druhů pocitů a emocí. I když se v mnoha dílech objevovala smutná či děsivá témata, emoce, které lidé prožívali, byly především pozitivní. K emocím přispěly i tělesné vjemy vyvolané uměním: čím silnější byla reakce těla na umělecké dílo, tím silnější byly emoce, které subjekt prožíval,“ říká profesor Lauri Nummenmaa z University of Turku.
Studie se zúčastnilo bezmála 1 200 respondentů z různých zemí a hodnotili emoce, které v nich vyvolalo více než 300 uměleckých děl. Vysoce až středně dobře byla hodnocena estetičnost děl, mezi nejčastější slova patřila vyváženost, krása, elegance a dojemnost. Méně časté bylo překvapení a úžas, negativní emoce pak byly spíše vzácností. Smutek a hněv v lidech vyvolávaly obrazy se scénami smrti, pohřbu nebo přepadení.
Studie byla provedena pomocí online průzkumů a záznamů pohybu očí v laboratoři. „Nejzajímavějším tématem a nejsledovanějším motivem v uměleckých dílech byly lidské postavy. Lidé mají tendenci vcítit se do emocí toho druhého, a to pravděpodobně i v případech, kdy se díváme na postavy v umění,“ doplňuje akademička Riitta Hari z Aalto University.
„Tělesné vjemy mohou lidi přitahovat k umění: umění vyvolává v těle pocity a takové dráždění tělesných center potěšení je pro diváka příjemné. Proto lze emoce a tělesné vjemy, které umění vyvolává, využít například při rehabilitaci a péči o duševní zdraví,“ uzavírá profesor Nummenmaa.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…