Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Terapie z pohodlí domova: proč byste měli dát online terapii šanci?

Ilustrační foto: Depositphotos

Prožíváte těžké období, ale ve vašem okolí není psychoterapie dostupná? Díky moderním technologiím se dnes můžete s terapeutem spojit odkudkoliv. Online terapie zažily rozmach během pandemie, i po skončení lockdownu však zůstaly rovnocennou alternativou klasické psychoterapie.

V poslední době společnost trápí nárůst duševních potíží. Mluví se dokonce o epidemii deprese a úzkosti. Stále více lidí tak potřebuje poradit od odborníka. Terapie mohou účinně ulevit od trápení duše a pomoci porozumět nepříjemným emocím. Jejich online forma přináší novou příležitost, která má nepochybně spoustu benefitů.

Může být online terapie efektivní?

Nejspíš vás zajímá, zda má online terapie stejnou úspěšnost jako klasické sezení s psychoterapeutem. Odpověď zní ano. Online terapie podle dosavadních poznatků může být stejně účinná jako ta klasická.

Je to však individuální. Podobně jako dálkovou formu schůzek si někdo velmi oblíbil a druhý naopak i nadále preferuje osobní kontakt. Také forma terapie přes internet může být pro některé z nás přínosnější než pro jiné. Ale určitě se vyplatí dát jí šanci.

Sezení v důvěrném prostředí

Možnost spojit se svým terapeutem z tepla domova má spoustu výhod. Jednou z nich je bezpečné domácí prostředí, které mnohým lidem usnadňuje se terapeutovi otevřít a jít ve svém vyprávění více do hloubky. Pohodlná a klidná atmosféra důvěrně známého prostředí může napomoci k vyšší účinnosti terapie. No uznejte, že je lepší se zachumlat do deky s horkým čajem než cestou na terapii uvíznout v koloně.

Na druhou stranu, během online terapie přichází terapeut o neverbální gesta či postoje klienta, ze kterých může mnohé usuzovat.

Ilustrační foto: Pexels

Dostupnější péče o duševní zdraví

Českou republiku již dlouho trápí problém nedostupné terapeutické a psychologické péče. Čekací lhůty jsou mnohdy několik měsíců dlouhé. Nový typ psychoterapie tento problém částečně pomáhá řešit. Především proto, že je snáze přístupná lidem z venkovských oblastí nebo menších měst, ve kterých je problém s dostupností péče nejvýraznější.

To je jeden z největších přínosů online terapií. Máte možnost připojit se odkudkoliv a mluvit se svým terapeutem například i z ciziny. Terapie přes internet také umožňuje najít terapeuta, který vám bude opravdu vyhovovat. Ve svém okolí si člověk často nemůže příliš vybírat, přitom osobnost terapeuta hraje při úspěšnosti terapie velkou roli.

Flexibilnější termíny a úspora času

V dnešní uspěchané době, je někdy těžké najít si čas na chvilku odpočinku, natož na hodinu terapie. Z domova se s terapeutem můžete spojit kdykoliv během dne. Nemusíte se přesouvat přes celé město a zase zpátky. Online sezením tak ušetříte mnoho času. Výhodou je, že se lze s terapeutem spojit brzy ráno i později večer. Zkrátka kdy se vám to nejlépe hodí.

Po terapie navíc budete mít klid se nad vším zamyslet a zapsat své postřehy do deníku.

Ilustrační foto: Pexels

Kde sehnat svého online terapeuta?

Vyhledat pomoc je náročný krok, který vyžaduje notnou dávku odvahy. Online terapie tento důležitý krok usnadňuje. V Česku existuje hned několik portálů, na kterých si lze psychoterapeutické sezení objednat. Stačí si pouze zvolit konkrétního terapeuta a vybrat si z nabízených termínů.

Přes 60 certifikovaných psychoterapeutů například poskytuje své služby na portálu Hedepy. Pomohou s rozličnými duševními problémy, od úzkostí a depresí až po prokrastinaci nebo vztahové problémy. Na základě několika otázek vám Hedepy doporučí tři terapeuty na míru.

Dalších z oblíbených portálů je Terap.io. Zde také narazíte jen na ověřené terapeuty, kteří vám nezávazně a anonymně pomohou s jakýmkoliv duševním problémem. Také na webu Terapie.cz si můžete vybrat z více než 150 terapeutů a rovnou si vybrat termín sezení.

Terapie i koučink nabízí i platforma Digiterapie. Pomocí filtrů si můžete vyhledat terapeuta zaměřeného na oblast, která vás nejvíce pálí.

Ať už se rozhodnete pro online verzi terapie, nebo klasické sezení tváří v tvář, nebojte se udělat první krok. Terapie zlepšila život už mnoha lidem a má potenciál zlepšit ho i vám.  

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Verywellmind

Související články

Zaručeně zlepší den

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…