Zpěv ptáků, šumění potoka, vůně jehličí nebo sluneční paprsky prosvítající mezi stromy. Že se cítíte lépe, když si to všechno představíte? Není divu, v Japonsku už dávno vědí, že lesní procházky mají úžasné léčivé účinky. Japonské umění „lesní koupele“ je tu pro každého, kdykoliv potřebuje vydechnout.
Shinrin-Yoku je vlastně lesní terapie, která příznivě působí na lidské tělo i ducha. Zázračná „lesní koupel“ má svůj počátek v osmdesátých letech v Japonsku. V té době tuto ze 70 % zalesněnou zemi trápila vysoká míra sebevražednosti a nárůst depresí. Japonští výzkumníci proto pátrali po tom, jaké účinky má na lidské zdraví obyčejná procházka v lese. A výsledky byly velmi překvapivé.
Japonské Shinrin-Yoku mají blízko k technikám mindfulness neboli všímavosti. Nejedná se však o meditaci, ale ani o fyzickou aktivitu. Tento typ terapie spočívá ve vnímání okolní přírody všemi smysly. Díky tomu se člověk snáze propojí s přírodou a stane se její součástí. Lesní terapie tak poskytuje příležitost, jak uniknout dnešnímu svižnému životu ve městech.
„Každou procházkou v přírodě získá člověk mnohem více, než hledá.”
John Muir
Potýkáte se s duševními potížemi, je toho na vás moc nebo toužíte po chvilce odpočinku? Pak je lesní terapie přímo pro vás. Ačkoliv si lze domluvit provázenou lesní terapii, vyrazit můžete také sami s tím nejlepším terapeutem – přírodou.
Shinrin-Yoku nepatří mezi esoterické techniky, terapeutické přínosy „lesní koupele“ prokázaly mnohé výzkumy. Poznatky, které přinesly, se shodují v zásadní věci – příroda má člověka velmi příznivý vliv.
Lesní koupel může být účinná například proti stresu, se kterým se dnes potýká téměř celá populace. Už po chvíli strávené v lese klesá hladina stresových hormonů. Lesní procházka příznivě působí také na srdeční tep, krevní tlak a uvolňuje napětí ve svalech. Pravidelné chození do lesa snižuje nebezpečí onemocnění dýchacích cest, alergií i nemocí srdce. A nebyla by to terapie, aby nešlo také o duševní zdraví, čas strávený v přírodě účinně ulevuje od depresí a úzkostí. Dlouhodobě lesní terapie přispívá ke zdravému a šťastnému životu.
„Příroda sama je tím nejlepším lékařem.“
Hippokrates
Na lesní terapii je nejlepší, že si ji můžete dopřát kdokoliv, aniž byste museli platit za profesionální pomoc. Praktikovat Shinrin-Yoku se můžete naučit i vy, není to totiž žádná věda. Vše začíná tím, že vyrazíte na procházku do lesa. Doma necháte veškerou elektroniku, abyste nebyli ničím rušeni a mohli se naplno věnovat okolní přírodě.
V tichu bloudíte po lesních cestách necestách, jen tak bez cíle. Touláte se lesem a jen si všímáte všeho okolo vás. Jak voní jehličí, jak zpívají ptáci a bublá nedaleký potok nebo jak hebký je mech. Když budete chtít, zastavte se a prociťte své napojení k přírodě. Pozorujte vše, co se děje okolo vás, prohlížejte si detaily. Tak jednoduché to je.
Můžete zkusit také další časté techniky Shinrin-Yoku, jako je objímání stromů nebo chození bez bot. Platí, že nemusíte ujít několik kilometrů, aby byla terapie účinná. Stačí jít opravdu pomalu a jen si užívat všudypřítomné ticho a klid.
Pokud nemáte v blízkosti svého bydliště les, nezoufejte. Podobný efekt má také procházka po loukách nebo v parku. Už dvacet minut denně strávených v zeleni stačí na to, aby se vám výrazně ulevilo od stresu nebo úzkosti. Větší propojení s přírodou člověku pomáhá najít také hlubší smysl, když si uvědomí, že je součástí něčeho tak nádherného.
Autorský článek Anety Šmejcové
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…