Diagnostikovat infekci bakterií Helicobacter pylori není vždy snadné, protože prvotní příznaky nejsou nijak výrazné. Včasná diagnóza je však pro úspěšnou léčbu zásadní. Proč tato infekce postihuje zejména děti, jak ji rozpoznat a jaká je nejvhodnější léčba?
Infekce bakterií známou jako Helicobacter pylori, Helikobakter pylori či helikobakter je po zubním kazu druhou nejrozšířenější infekcí vůbec. Postihuje téměř polovinu lidské populace a vyskytuje se jak u dospělých, tak u dětí. Vzhledem ke způsobům přenosu jsou to právě děti, které stojí za rozšířením této infekce. Bakterie helikobakter se usazuje v žaludku a dvanáctníku a pokud se jí zavčasu nezbavíte, začne postupně infikovat celý trávicí trakt. Sama o sobě způsobuje různé potíže, od těch méně bolestivějších až po závažnější. Tato bakterie je navíc považována za jednu z možných příčin, které způsobují rakovinu žaludku, a její včasná léčba je proto velmi důležitá.
Bakterie Helikobakter pylori se přenáší dvěma způsoby: ze stolice do úst a z úst do úst. První způsob přenosu je běžný právě u menších dětí, které mají ještě nedostatečné základy osobní hygieny. Bakterie se tak přenese na ruce a z rukou do úst. Její přenos na další členy domácnosti je pak velmi jednoduchý: může k němu dojít přímým dotykem úst, ale také používáním stejného nádobí apod. Nejdůležitější je tedy v rámci prevence vůbec zabránit přenosu a naučit malé děti, jak si důsledně umývat ruce po vykonání potřeby. Pokud máte na infekci podezření, důkladně také umývejte nádobí a nikdy nepoužívejte stejné.
Na bakterii Helicobacter pylori je nejzrádnější, že prvotní příznaky její infekce jsou velice snadno zaměnitelné za příznaky jiných, méně vážných trávicích problémů. Zpočátku se infekce projevuje nadýmáním, těžkým trávením, zápachem z úst, tlakem v horní části žaludku či nutkáním neustále něco jíst. Jakmile se infekce rozšíří, objevují se větší i menší bolesti břicha či žaludku, pálení žáhy nebo hořká pachuť v ústech. Ačkoliv ani tyto příznaky nejsou typické pouze pro infekci helikobakterem, je dobré při nich již zpozornět a případně provést alespoň domácí test na přítomnost bakterie.
Existují 3 testy, které odhalí, zda se v organismu vyskytuje bakterie helicobacter pylori. Tím nejpřesnějším, ale zároveň také nejméně příjemným, je gastroskopie. Při ní se do žaludku zavede sonda a výhodou je, že pokud by příčinou vašich potíží nebyl helikobakter, toto vyšetření jako jediné zjistí, co se za nimi ukrývá a pro lékaře bude snadnější najít vhodnou léčbu. Druhým typem testu je test z dechu, ten je ale poměrně drahý a jeho výsledky nejsou tolik přesné. Dalším způsobem, jak otestovat přítomnost helikobaktera, je test ze stolice. Výsledky tohoto testu jsou poměrně přesné a jeho velkou výhodou je, že jej můžete provést i sami v pohodlí a soukromí svého domova.
Po pozitivní diagnóze na přítomnost bakterie Helicobacter pylori v těle se pacientům běžně nasazují antibiotika, a to hned několik druhů, aby byla zajištěna jejich maximální účinnost. Čím je ovšem bakterie helikobakter rozšířenější, tím méně účinnější se tato léčba stává. Bakterie si na antibiotika postupně vytváří rezistenci a léčba trvá mnohem déle. Dlouhodobější užívání antibiotik ale doprovází řada nepříjemných vedlejších účinků. Je proto lepší dbát na důslednou prevenci, abychom se infekce vyvarovali, a nemuseli zejména děti vystavovat nepohodlným vyšetřením a dlouhé a ne příliš příjemné léčbě.
Naštěstí vám jak s prevencí, tak při léčbě může pomoci několik přírodních doplňků. Právě Chioská masticha je známá svými pozitivními účinky na naše trávení a pomáhá již po tisíciletí s celou řadou zažívacích a trávicích problémů. Její pravidelné užívání pomáhá udržet trávicí trakt v dobrém zdraví a zvyšuje jeho přirozenou ochranu před bakteriemi, takže riziko infekce je minimální. Chioská masticha vám může také ulevit od některých projevů infekce jako je bolest břicha či pálení žáhy. Jelikož se jedná o 100% přírodní produkt, její užívání je zcela bezpečné a nevznikají při něm žádné vedlejší účinky.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…