Co vznikne, když se spojí vývojáři mobilních her ze studia Pixelfield a Národní ústav duševního zdraví? Unikání mobilní hra, která může pomoci s léčbou úzkosti. Aplikace s názvem Limoterapie zatím nemá ve světě obdoby. Přinést výraznou úlevu může například lidem s obsedantně kompulzivní poruchou.
Jak je možné, že má mobilní hra zaměřená na stavbu vlastní limonádovny terapeutické a léčivé účinky? Limoterapie totiž simuluje velmi účinnou expoziční terapii. Během ní je člověk vystavován úzkostlivým podnětům, přičemž je veden k tomu, aby potlačil své nutkání na tyto podněty reagovat tzv. kompulzí.
Hráč je během hraní Limoterapie vystaven stimulům, které v něm mohou vyvolávat nepříjemné pocity. Tyto stimuly ho pozitivně či negativně motivují k tomu, aby svým nutkavým pocitům odolal a ke kompulzi nedošlo. Spouštěče mohou mít podobu nepořádku, čistoty nebo nečistoty či určitého nebezpečí a kontaminace. Pomáhají tak při několika různých typech úzkostí.
Vývojáři zvolili tzv. idle tycoon hru, ve které je hlavním principem stavba a rozvoj vlastního podniku nebo říše. Smyslem Limoterapie je budování vlastní limonádovny a její postupný růst. Tento jednoduchý formát hry byl vybrán z toho důvodu, že u něj nelze vysedávat několik hodin v kuse, zato se však člověk musí během dne do hry několikrát vrátit. Taková forma je podle autorů pro expoziční terapii optimální.
Zajímavé je, že Limoterapie průběžně zjišťuje, jak hráč reaguje na jednotlivé pozitivní či negativní motivy, a podle toho hru přizpůsobuje. Vystavuje například uživatele takovým stimulům, které na něj v minulosti fungovaly.
Limoterapie bude propojena také se vzdělávacím centrem, ve kterém nebudou chybět rady do života a informace o úzkostných poruchách s odkazem na webové stránky NÚDZ.
Hra je určena pro osoby v začínajícím stádiu úzkostných poruch, kteří již u sebe pozorují typické projevy. Těm může již samotné hraní po čase od úzkosti ulevit. Limoterapii si ovšem může zahrát kdokoliv a preventivně zjistit, zda se u něj některá z možných úzkostí neprojevuje. Hra je již veřejně dostupná, a to zdarma pro všechny uživatele. Současně však nyní probíhá výzkum ve spolupráci s agenturou Ipsos, který zjišťuje, jak dobře aplikace funguje.
Zdroj: SeznamZprávy.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…