Lidé, kteří se cítí mladší, než je jejich reálný věk, mají pevnější zdraví. Tato teorie se díky odborníkům z Německého centra gerontologie dočkala vědeckého potvrzení. Mladistvý duch podle výzkumníků mírní následky stresu a může nám tak zajistit pár let života k dobru.
Stres výrazně zhoršuje zdravotní stav, a to především ve vyšším věku. Není však stáří jako stáří. Účastníci studie, kteří se subjektivně cítili mladší, než podle svého rodného listu jsou, pociťovali méně následků stresu na své fyzické zdraví. Stejný účinek se ukázal u všech věkových skupin. Duševní mládí je tak prokazatelným činitelem v prevenci nemocí, které nás mohou stát život.
Jak ale subjektivní věk snížit? Podle vědců nás duševně omladí navozování pozitivních emocí. Smutek naopak vede k duševnímu stáří. K zachování mladistvého ducha přispívá také hravost, smích a fyzická i mentální aktivita. Jako jeden z hlavních faktorů se ukázala i schopnost vytyčovat si v životě cíle a aktivně je následovat. Lidé, kteří mají svůj život ve vlastních rukou, se cítí být mladší a mají tak i naději na delší život.
Zdroje: American Psychological Association, Aging & Mental Health
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…