Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Receptem na dlouhověkost je duševní mládí. Vědci zjistili, jak ho dosáhnout

Ilustrační foto: Depositphotos

Lidé, kteří se cítí mladší, než je jejich reálný věk, mají pevnější zdraví. Tato teorie se díky odborníkům z Německého centra gerontologie dočkala vědeckého potvrzení. Mladistvý duch podle výzkumníků mírní následky stresu a může nám tak zajistit pár let života k dobru.

Stres výrazně zhoršuje zdravotní stav, a to především ve vyšším věku. Není však stáří jako stáří. Účastníci studie, kteří se subjektivně cítili mladší, než podle svého rodného listu jsou, pociťovali méně následků stresu na své fyzické zdraví. Stejný účinek se ukázal u všech věkových skupin. Duševní mládí je tak prokazatelným činitelem v prevenci nemocí, které nás mohou stát život.

Jak ale subjektivní věk snížit? Podle vědců nás duševně omladí navozování pozitivních emocí. Smutek naopak vede k duševnímu stáří. K zachování mladistvého ducha přispívá také hravost, smích a fyzická i mentální aktivita. Jako jeden z hlavních faktorů se ukázala i schopnost vytyčovat si v životě cíle a aktivně je následovat. Lidé, kteří mají svůj život ve vlastních rukou, se cítí být mladší a mají tak i naději na delší život.

Zdroje: American Psychological Association, Aging & Mental Health

Související články

Zaručeně zlepší den

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…